Dodatek węglowy z kolejnymi problemami. Kiedy wypłaty? "Pieniędzy szybko nie zobaczymy"

Na pieniądze w ramach dodatku węglowego przyjdzie nam jeszcze poczekać. Senat w środę będzie debatował nad ustawą o dodatku węglowym i prawdopodobnie zaproponuje zmiany uszczelniające przepisy. Gminy spodziewają się, że póki zmiany nie zostaną wprowadzone, to do ich budżetu nie trafią pieniądze na świadczenia, więc dodatek węglowy nie będzie wypłacony. Eksperci przewidują, że wypłaty mogą nastąpić dopiero na wiosnę.

Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska informował, że samorządy odnotowują w ostatnich tygodniach próby wyłudzenia dodatku węglowego oraz próby składania wniosków przez osoby, którym dodatek nie przysługuje. Podkreślił, że takich przypadków wyłudzenia świadczenia "jest mnóstwo". Powszechne stały się sytuacje, gdy dwie rodziny mieszkające pod jednym dachem i ogrzewające się tym samym piecem, wnioskowały o dodatki niezależnie od siebie. I tak na jeden piec nawet kilka razy wnioskowano o dopłatę.

Zobacz wideo Rzecznik PAS: W tej chwili średnia cena węgla to ponad 1400 zł. Rok temu to było ponad 800 zł

Dodatek węglowy. Gminy mają problem

Wiceburmistrz Piaseczna pod Warszawą , Hanna Kułakowska-Michalak w rozmowie z RMF FM przyznaje, że "wnioski są składane albo w sposób niekompletny, albo zawierają błędy". Urzędnicy mają więc problem ze stwierdzeniem, czy dodatek węglowy przysługuje, czy nie.

W środę ustawa o dodatku węglowym trafiła do Senatu. Krzysztof Janusz Kozik z PiS  zapowiedział, że ma on wprowadzić zmiany. Poprawki mają m.in. przeciwdziałać celowemu, lub sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej dodatków. O takich praktykach jak opisane wyżej informowały samorządy - donosi "Fakt"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek węglowy - kiedy wypłata świadczeń?

Zamieszanie wokół zmian prawnych w ustawie o dodatku węglowym może wpłynąć na późniejsze wypłaty tego świadczenia. W gminach wciąż nie ma na nie funduszy. Mają one trafić do nich od wojewody, jednak na razie oni również nie dostali pieniędzy od państwa. Bez tych funduszy gminy nie są w stanie wypłacić świadczeń, zwłaszcza zważając na tak duże zainteresowanie. 

- Należy się spodziewać, że jeżeli trwają prace nad ustawą o dodatku węglowym, jeżeli ma być nowelizacja, to tych pieniędzy szybko nie zobaczymy. Najpierw trzeba do uszczegółowić przepisy, w jaki sposób my te wnioski mamy rozpatrzyć, jaką drogę postępowanie w ogóle przyjąć - mówiła wiceburmistrzyni Piaseczna, cytowana przez RMF FM.  

Podobne zdania jest Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, który mówił w rozmowie z RMF FM, że "pieniądze będą wypłacane dopiero wiosną". - Te dodatki w naszych portfelach, na naszych kontach pojawią się już po sezonie grzewczym - może w kwietniu, może w marcu - mówi.  

Dodatek węglowy - do kiedy można złożyć wniosek?

Wnioski o dodatek węglowy można składać elektronicznie lub na piśmie do urzędu gminy najpóźniej do 30 listopada 2022 roku. Dodatek będzie wypłacany w ciągu miesiąca od dnia jego złożenia. Formularz jest jednolity dla całej Polski. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że z dodatku mogą skorzystać także gospodarstwa domowe , które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.   

WIĘCEJ O:

węgiel Senat gminy dodatek węglowy
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (37)
POLECAMY
"Emerytura minimalna - ile wynosi? Jak wzrosną świadczenia po waloryzacji?"
"Czeski kolejarz posmarował 80 m torów olejem i wykoleił pociąg. Powód? Był niezadowolony ze zmiany przewoźnika"
"Ustawa wiatrakowa. Sejmowe komisje za odrzuceniem większości poprawek. Zostaje rozwiązanie PiS"
"Do kiedy rozliczyć PIT za 2022? Sprawdź daty i zrób to sam, aby skorzystać z ulg. Fiskus nie przypomni"
"Praca zdalna. Szef dorzuci się do rachunku za prąd. Ekspertka oszacowała kwotę"
"Ulga mieszkaniowa. Niektóre domowe sprzęty odliczysz od podatku. Kto może skorzystać?"
NAJNOWSZE
22:08 Emerytura minimalna - ile wynosi? Jak wzrosną świadczenia po waloryzacji?
21:40 Czeski kolejarz posmarował 80 m torów olejem i wykoleił pociąg. Powód? Był niezadowolony ze zmiany przewoźnika
20:44 Ustawa wiatrakowa. Sejmowe komisje za odrzuceniem większości poprawek. Zostaje rozwiązanie PiS
20:23 Do kiedy rozliczyć PIT za 2022? Sprawdź daty i zrób to sam, aby skorzystać z ulg. Fiskus nie przypomni
20:14 Praca zdalna. Szef dorzuci się do rachunku za prąd. Ekspertka oszacowała kwotę
19:36 Ulga mieszkaniowa. Niektóre domowe sprzęty odliczysz od podatku. Kto może skorzystać?
19:19 Orlen obniżył cenę oleju napędowego. Daniel Obajtek do hejterów: Znowu się pomylili