Żabka stawia na nowy projekt. W Poznaniu ruszyła Żabka Eko Smart. "Jest wręcz naszpikowana innowacjami"

Sieć Żabka otworzyła pierwszy sklep w formule Żabka Eko Smart. Placówka znajduje się w Poznaniu i jest dosłownie naszpikowana ekotechnologiami.

Jak sama sieć pisze o pierwszej Żabce Eko Smart (w Poznaniu przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2), jest to "laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart". W lokalu zastosowano m.in. jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych - w tej przełomowej technologii powstały tzw. cenówki oraz żaluzje z ogniwami perowskitowymi. Placówkę wyposażono też w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami. Na dużą oszczędność energii pozwalają m.in. zamykane, izolowane matami z konopi siewnymi lodówki czy wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej.

Wkrótce sieć planuje uruchomienie kolejnych trzech sklepów w koncepcie Żabka Eko Smart, w różnych częściach kraju. Celem Grupy Żabka jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do końca 2025 r. i zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70 proc. do końca 2026 r. Sieć liczy także na podniesienie poziomu satysfakcji franczyzobiorców ze współpracy z siecią. 

Zobacz wideo Jak walczyć z suszą? "Mniej żreć" [Next Station]
  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

"Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacjami"

Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu. "Komunikują się" one z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz "wykonują" niektóre czynności w placówce. Czujniki zalania, automatyczny pomiar temperatury w sklepie, pomiar zużycia energii uwalniają ich czas, pozwalają skupić się na obsłudze klienta, a przy tym są przyjazne dla planety. To kolejny krok w realizacji strategii franczyzocentryczności

- mówi Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska.

Jak informuje sieć, technologie zastosowane w Żabce Eko Smart skupiają się wokół pięciu kluczowych kategorii: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze, zielony transport oraz smart rozwiązania.

Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart w Poznaniu, pochodzi w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Poza wspomnianą już instalacją perowskitową, zastosowano także instalację fotowoltaiczną. Przed sklepem stanęła z kolei ławka solarna, dzięki której można naładować telefon, a także stojak rowerowy wraz ze stacją naprawy rowerów.

Znajduje się tam także EKOmat, czyli urządzenie do zbiórki butelek i puszek po napojach.

Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych opakowań powstaną nowe opakowania produktów marek własnych Żabki, np. Od nowa, Dobra Karma, Foodini, które mają o 33 proc. mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Żabka z pomocą EKOmatów zebrała już 600 tys. butelek

- wyjaśnia sieć.

 Aby ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, które trafiają do atmosfery, jedna ze ścian budynku, w którym znajduje się Żabka Eko Smart, została pokryta roślinami. Z kolei przed budynkiem ułożona została antysmogowa kostka, która - w porównaniu z asfaltem - zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50 proc.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: