Zasiłek pogrzebowy wzrośnie? "SE": Nawet do 5 tys. zł. Rząd analizuje postulaty związkowców

Wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się od 11 lat. Czy rząd w końcu zdecyduje się na podwyżkę? Zdaniem "Super Expressu" kwota wsparcia może wzrosnąć nawet o tysiąc złotych.

Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4 tys. zł, jednak rząd rozważa jego podniesienie. Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Super Expressu", kwota może zostać podniesiona nawet o tysiąc złotych. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie? Jego kwota nie zmieniała się od 11 lat

"Rząd rozważa podniesienie zasiłku, chociaż nie zdecydował, o jaką kwotę. Jak wynika jednak z naszych informacji, niewykluczone, że zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 5 tys. zł w przyszłym roku" - pisze tabloid w czwartek 8 września.

Jak czytamy, związkowcy z Ogólnopolskiego Forum Związków Zawodowych zwracają uwagę, że wysokość zasiłku nie zmieniła się od 11 lat. Tymczasem ceny usług pogrzebowych nieustannie drożeją, tym bardziej teraz, gdy mamy do czynienia z inflacją najwyższą od 25 lat.

- Wpływają do nas postulaty zwiększenia zasiłku pogrzebowego, w tej chwili analizujemy w ministerstwie te dokumenty - przekazał w rozmowie z "SE" wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, podkreślając, że decyzja co do kwoty jeszcze nie zapadła.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cmentarz, zdjęcie ilustracyjne Groby a la inflacja. Mniejsze i tańsze nagrobki na ciężkie czasy

Zasiłek pogrzebowy - kto może się o niego ubiegać?

Zasiłek pogrzebowy to forma jednorazowej pomocy, mająca pomóc w pokryciu kosztów organizacji pogrzebu. O świadczenie może ubiegać się osoba, która wydała pieniądze na zorganizowanie ostatniego pożegnania zmarłego. Kwota wsparcia jest jednak stała, niezależna od ostatecznych wydatków poniesionych na organizację ceremonii. O zasiłek pogrzebowy możemy ubiegać się przez 12 miesięcy od czasu śmierci pochowanej osoby.

Pensja minimalna (zdjęcie ilustracyjne) Szwed o pensji minimalnej: Utrzymać na poziomie 50 proc. przeciętnej płacy

Więcej o: