Dodatek energetyczny równy na wszystkie źródła ciepła, a także na energię elektryczną? Senat zdecydował

Senat odesłał ustawę o wsparciu odbiorców ciepła z powrotem do Sejmu. Senatorowie zaproponowali aż 46 poprawek do ustawy. Najważniejsze z nich dotyczą dodatku energetycznego. Zmiany zaproponowane przez Senat obejmują m.in. rozszerzenia go na gospodarstwa korzystające z energii elektrycznej, a także małe i średnie przedsiębiorstwa.

2 września Sejm przyjął ustawę o dopłatach do źródeł ogrzewania innych niż węgiel. Dotyczy ona wsparcia dla gospodarstw domowych i innych podmiotów, które korzystają ze źródeł ciepła innych niż węgiel. Zgodnie z nią dofinansowanie będzie wynosiło od 500 zł do 3 tys. zł. W dokumencie znalazł się ponadto temat "zamrożenia" cen dla odbiorców ciepła sieciowego.  

Więcej o założeniach dodatku energetycznego przeczytasz w poniższym artykule>>>>

Senat wprowadza poprawki do ustawy o dodatku energetycznym 

8 września ustawa była debatowano w Senacie, skąd wróciła z poprawkami do Sejmu. Senatorowi opozycji nie omieszkali przypomnieć, że oni już przy okazji dodatku węglowego zabiegali o świadczenia dla innych źródeł ciepła.  

- Ograniczanie dotacji z tytułu wzrostu ceny tylko do gospodarstw spalających węgiel jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla gospodarstw korzystających z innych źródeł ciepła. Wprowadziliśmy odpowiednią poprawkę, jednak w Sejmie została ona natychmiast odrzucona przez większość rządzącą. Życie szybko pokazało, że takie rozwiązanie krzywdzi miliony gospodarstw domowych ogrzewających swoje mieszkania innymi nośnikami energii grzewczej - przypomina senator Janusz Pęcherz.  

Senat. "Nie tylko najbiedniejsi mogą potrzebować asysty"

Senatorowie złożyli aż 46 poprawek do ustawy. Najważniejsze z nich dotyczą wykreślenia zapisu znoszącego normy jakości paliw, a także rozszerzenia wsparcia o małe i średnie przedsiębiorstwa.  

- Wszyscy zgadzamy się co do konieczności systemowej pomocy dla Polaków, jaką jest dodatek zapisany w proponowanej ustawie, jednak rząd PiS wydaje się zapominać, iż nie tylko ci najbiedniejsi w społeczeństwie mogą potrzebować asysty w ogrzaniu swoich czterech ścian. Są też ci, którzy chcą zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i komfortowe miejsce pracy - tłumaczył Adam Szejnfeld. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek energetyczny - ile wyniesie?

Szejnfeld zabiega także o podwyższenie dodatków energetycznych do 3 tys. zł wszystkim, niezależnie od paliwa. Obecnie jednorazowe wsparcie wynosi: dla używających LPG - 500 złotych, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, pelletu - 3 tys. zł.  Senat chciałby także, aby jednorazowy dodatek objął energię elektryczną

Sejm prawdopodobnie jednak odrzuci te poprawki. Za uchwałą popierającą ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw z poprawkami zagłosowało 97 senatorów. 

Zobacz wideo Czy tej zimy znowu będziemy walczyć ze smogiem?
Więcej o: