W Wielkiej Brytanii zarówno monety, jak i banknoty opatrzone są wizerunkiem królowej Elżbiety II oraz symbolami jej władzy. Po śmierci monarchini, wszystkie pieniądze zostaną wymienione. Od teraz gościć na nich będzie podobizna króla Karola III. Według mirror.co.uk plany wprowadzenia do obiegu nowej gotówki były prowadzone od dawna. Gotowa ma być też nowa wersja banknotów i monet.
"The Guardian" podaje, że w obiegu znajduje się 4,5 miliarda banknotów z wizerunkiem królowej Elżbiety II. Ich łączna wartość wynosi 80 miliardów funtów. Pieniądze z podobizną zmarłej królowej Elżbiety II przez jakiś czas muszą więc pozostać w obiegu. Zostanie wyznaczona oficjalna data, po której nie będą już mogły być używane jako wartościowy środek płatniczy.
Brytyjski dziennik uważa, że zastąpienie ich wizerunkiem nowego monarchy zajmie prawdopodobnie co najmniej dwa lata. Ostatni proces wycofywania i wymiany banknotów o nominale 50 funtów, zajął Bankowi Anglii 16 miesięcy.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Elżbieta II widnieje również na niektórych banknotach 20-dolarowych w Kanadzie, na monetach w Nowej Zelandii oraz na wszystkich monetach i banknotach emitowanych przez bank centralny Karaibów Wschodnich, a także innych członków Wspólnoty Narodów.
W ocenie "Guardiana" nowe monety mogą być wprowadzane do obiegu wolniej, ponieważ zmiana monet następuje raczej naturalnie, a nie poprzez wycofywanie.
Dziennik zwraca uwagę, że gdy królowa wstąpiła na tron w 1952 r., monarcha nie pojawiał się na banknotach. Zmieniło się to w 1960 roku, kiedy wizerunek Elżbiety II zaczął pojawiać się na banknotach jednofuntowych. Projekt banknotów został przygotowany przez Roberta Austina. Budził on jednak kontrowersje ze względu na zbyt surowy wizerunek królowej.
Królowa Elżbieta II nie żyje. Brytyjska monarchini odeszła w wieku 96 lat, w otoczeniu najbliższej rodziny. W tym czasie przebywała w ukochanym zamku Balmoral w Szkocji. Panowała przez przeszło 70 lat, będąc najdłużej panującą monarchinią.
Panowanie rozpoczęła w 1952 roku, jako szósta kobieta w historii Brytanii. Była najdłużej panującym władcą w historii Zjednoczonego Królestwa. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki.
Za jej panowania rządowi w Londynie przewodziło piętnaścioro premierów. Na tronie piotrowym zasiadało w tym czasie siedmiu papieży. Gdy została królową, w Związku Sowieckim nadal rządził Józef Stalin, a premierem Królestwa był Winston Churchill. Trwało powojenne racjonowanie żywności. Telewizory nadal były rzadkością, a mieszkańcy Królestwo masowo zaczęli kupować odbiorniki w związku z koronacją Elżbiety II w 1953 roku.
Zjednoczone Królestwo nawet przez sekundę nie pozostaje bez monarchy. Nowym królem jest syn Elżbiety II, Karol. Ma 73 lata.