Banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II pozostaną w obiegu. Bank Anglii wydał komunikat

"Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym" - przekazał we czwartek Bank Anglii. Dalsze decyzje dotyczące ich wycofania zostaną podjęte dopiero po zakończeniu narodowej żałoby. Na nowych banknotach ma widnieć podobizna króla Karola III.

W Wielkiej Brytanii zarówno monety, jak i banknoty opatrzone są wizerunkiem królowej Elżbiety II oraz symbolami jej władzy. Po śmierci monarchini, wszystkie pieniądze zostaną wymienione. Od teraz gościć na nich będzie podobizna króla Karola III. Według mirror.co.uk plany wprowadzenia do obiegu nowej gotówki były prowadzone od dawna. Gotowa ma być też nowa wersja banknotów i monet. 

Zobacz wideo Monika Morawiecka gościnią Zielonego Poranka Gazeta.pl (9.09)

Wielka Brytania. Banknoty z Elżbietą II pozostaną w obiegu

Zmiana ta dotyczy nie tylko Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II była władczynią też w innych krajach. Oznacza to, że zmianie ulegnie m.in. waluta w Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii. "The Guardian" podaje, że w obiegu znajduje się 4,5 miliarda banknotów z wizerunkiem królowej Elżbiety II. Ich łączna wartość wynosi 80 miliardów funtów

Zastąpienie ich wizerunkiem nowego monarchy zajmie prawdopodobnie co najmniej dwa lata. Bank Anglii wyjaśnia jednak, że na razie banknoty z wizerunkiem monarchini, pozostaną w obiegu.  

"Ikoniczne portrety królowej, która jako pierwszy monarcha znalazła się na banknotach Banku Anglii, są synonimem najważniejszych działań, jakie podejmujemy. Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym. Dalsze informacje na temat banknotów Banku Anglii zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby" - napisano w oficjalnym komunikacie

Więcej o śmierci królowej Elżbiety II przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Wielka Brytania. Bank Anglii składa kondolencję

Narodowy bank złożył także kondolencje Rodzinie Królewskiej i zapowiedział, że budynek przy Threadneedle Street wywiesi flagę na pół masztu jako znak szacunku. 

- Z głębokim smutkiem dowiedziałem się o śmierci Jej Wysokości Królowej. W imieniu wszystkich pracowników Banku chciałbym złożyć najgłębsze kondolencje Rodzinie Królewskiej. Dla większości z nas jest ona jedyną głową państwa, jaką kiedykolwiek znaliśmy i zostanie zapamiętana jako inspirująca postać dla naszego kraju i Wspólnoty Narodów - powiedział gubernator Andrew Bailey, cytowany w oficjalnym komunikacie. 

Więcej o: