Bon turystyczny przedłużony - do kiedy? Jak aktywować bon? Gdzie zrealizować?

Bon turystyczny zostanie przedłużony aż do marca 2023 roku. Informację w tej sprawie potwierdziło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko (lub 1000 zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności) można wykorzystać na wakacje w Polsce. Gdzie można zrealizować bon turystyczny? Jak go aktywować?

Bon turystyczny miał pierwotnie obowiązywać tylko do końca marca 2022 r. Parlament przedłużył jego ważność do 30 września 2022 r., a teraz Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada dalsze przedłużenie tego świadczenia aż do marca 2023 r.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Samoloty Lufthansy zaparkowane na lotnisku we Frankfurcie w Niemczech, 2 września 2022 r Lufthansa odwołała ponad 800 lotów w Niemczech z powodu strajku

Bon turystyczny zostanie przedłużony. Skorzystało już 6,2 mln dzieci

Potrzeba przedłużenia programu Polskiego Bonu Turystycznego do końca marca 2023 r. zrodziła się na podstawie analiz dotychczasowego stopnia wykorzystywania przez rodziny środków, które lokowane u przedsiębiorców i organizatorów pożytku publicznego stymulują rozwój gospodarczy. Sygnalizowaliśmy potrzebę utrzymania w polskim porządku prawnym rozwiązań mających obopólne korzyści - odciążających budżety polskich rodzin oraz wspierających przedsiębiorców turystycznych dotkniętych skutkami pandemii

- powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, cytowany w komunikacie.

Według danych z 2 września, z bonu turystycznego skorzystało ponad 6,2 mln dzieci. "Środki z realizacji bonów trafiając na konta przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, wsparły ich działalność w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, zdecydowały o zachowaniu płynności finansowej, utrzymaniu zatrudnienia" - czytamy w komunikacie.

Problemy branży lotniczej dotknęły w Europie setki tysięcy podróżnych (zdjęcie ilustracyjne) Paraliż nieba uderzył w Polaków. Jedni z najbardziej poszkodowanych

Bon turystyczny. Dla kogo? Jak aktywować? [INSTRUKCJA]

Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Na każde dziecko przypada 500 zł - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 zł. Bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.

Bon turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Należy go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Następnie wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Należy uzupełnić aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Bon turystyczny można zrealizować tylko na terenie Polski. Zapłacimy nim m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym zapłacimy także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się
Więcej o: