Na okładkach już nowy król, ale to nie jedyny temat. Przegląd weekendowej prasy z Londynu [WIDEO]

Wielka Brytania jest w żałobie po śmierci królowej Elżbiety II, ale kraj nie stanął. Rząd zalecił prowadzić biznesy jak zwykle, działają szkoły, nie stanie też transport, choć tak się miało stać. Brytyjskie weekendowe gazety na okładkach mają już nie królową, a nowego króla - Karola III. Na co zwracają uwagę media - te poważniejsze i te opisujące częściej lżejsze tematy? Oto przegląd prasy prosto z Londynu.
Zobacz wideo Pożegnanie Elżbiety II. Przegląd weekendowej prasy z Londynu

Gazety z sobotnich wydań weekendowych omawiają jeszcze pierwszą przemowę Karola III, w której żegnał swoją matkę słowami Szekspira i sygnalizował, jakim królem zamierza być, jak będzie wyglądać nowa "era karolińska" - jak jest tutaj powszechnie określane przejęcie przez niego tronu. Przywoływana jest między innymi wypowiedź arcybiskupa Canterbury, Justina Welby'ego, który odnosił się do poczucia straty i niepewności, jakiego doświadcza wielu Brytyjczyków.

"The Guardian" podkreśla, że poza samym dniem pogrzebu, czyli 19 września, który w Wielkiej Brytanii będzie świętem i dniem wolnym od pracy, na czas żałoby narodowej nie zawieszono działalności biznesowej, otwarte są też szkoły.

Gazeta.pl - relacja z Londynu"Nagłość tej śmierci nas zszokowała" - Gazeta.pl z Londynu [WIDEO]

Wielka Brytania po śmierci królowej Elżbiety II. Przegląd weekendowej prasy

Rząd za to wstrzymał swoje prace, choć nie wszystkie. Wciąż zajmuje się tematem kryzysu energetycznego i przeciwdziałaniu drastycznym podwyżkom rachunków za prąd i gaz.

Ekonomiczny "Financial Times" zauważa, że obok rządu część zaplanowanych działań przełożył Bank Anglii - posiedzenie, na którym zapadnie decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych zostało przesunięte o tydzień. Lżejsza, żyjąca też bardziej plotkarskimi i skandalizującymi kwestiami prasa, zwraca uwagę także na trudne relacje w rodzinie królewskiej, odnosząc się do młodszego syna króla, Harry'ego i jego żony, Meghan. W gazetach można również znaleźć wiadomości z kontynentu europejskiego. Jakie? Więcej w naszym przeglądzie. 

Pożegnanie Elżbiety II. Brytyjska prasaPożegnanie Elżbiety II. Brytyjska prasa Fot.Gazeta.pl

Więcej o: