PAP nieoficjalnie: W poniedziałek Polska otrzyma od USA ofertę ws. budowy reaktorów jądrowych

W poniedziałek ambasador Marek Brzeziński przekaże Annie Moskwie amerykańską ofertę dotyczącą budowy reaktorów jądrowych w Polsce - podaje nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Decyzję ws. propozycji Amerykanów rząd ma podjąć w ciągu miesiąca.

PAP w nieoficjalnych doniesieniach powołuje się na źródła zbliżona do rządu. - W poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ma otrzymać z rąk ambasadora USA Marka Brzezinskiego ofertę amerykańskiego rządu ws. budowy reaktorów jądrowych w Polsce - przekazał informator agencji (cytat za portalem wnp.pl).

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Polski rząd w ciągu miesiąca będzie miał podjąć decyzję ws. ewentualnej akceptacji oferty. 

Jak wyjaśnia PAP, chodzi o Concept Execution Report - "szczegółową mapę drogową budowy sześciu dużych reaktorów jądrowych wykorzystujących amerykańską technologię". Agencja podaje, że raport jest wypełnieniem umowy między Polską a USA w zakresie cywilnej energii jądrowej. Porozumienie zostało podpisane w październiku 2020 roku.

Mateusz Morawiecki rozmawiał z Kamalą Harris o energetyce jądrowej

Na początku września o energetyce jądrowej Mateusz Morawiecki rozmawiał z wiceprezydentką USA Kamalą Harris. 

-  Chcemy w najbliższych kilkunastu latach, do roku 2040, bo tak planuje się duże inwestycje w zakresie energetyki jądrowej, osiągnąć poziom co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę również, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - mówił po rozmowach z Harris Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki na obchodach Sierpnia 80', Lubin, 31.08.2022 r. Morawiecki o atomie: Najdalej rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami

"Wiceprezydent mówiła też o wzmocnienia dwustronnej współpracy w zakresie produkcji cywilnej energii jądrowej w Polsce, co zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Europy, wsparło globalne rozwiązania klimatyczne i stworzyło w Polsce i w Stanach Zjednoczonych tysiące miejsc pracy przy produkcji czystej energii" - napisano z kolei w komunikacie Biegłego Domu.

O kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce stara się amerykańska firma Westinghouse, która przygotowała propozycję dla polskiego rządu.

Władimir Putin "Księgowy Putina" nie ma łatwej roboty. "Szukamy pieniędzy"

Więcej o: