Jastrzębska Spółka Węglowa zajmuje się produkcją węgla koksowego stosowanego w produkcji stali, którego nie da się wykorzystać do ogrzewania gospodarstw domowych. 16 sierpnia uruchomiono jednak produkcję węgla typu orzech, który już może być spalany w piecu. Dzienna sprzedaż orzecha ma wynosi maksymalnie 180 ton. W sumie, w 2022 roku Jastrzębska Spółka Węglowa ma wyprodukować ponad 2,7 mln ton węgla do celów energetycznych.
Sprzedaż węgla JSW prowadzona jest wyłącznie przez kopalnię Budryk w Ornontowicach. Węgiel można kupić, jedynie będąc odbiorcą indywidualnym, wykorzystującym go do własnych potrzeb. Limit dla jednego kupującego wynosi 3 tony i przysługuje do końca 2022 roku. Cena brutto za tonę z akcyzą wynosi 1 208,91 zł. W procesie sprzedaży wprowadzono jednak zmiany.
Sprzedaż będzie się odbywać od godziny 6:30 do 14:30. Kopalnia zaprzestaje także wydawania numerków. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że aktualnie wydano ponad 3000 numerków (tylko w ostatnim tygodniu wydano ich ponad 1000), w związku z tym czas oczekiwania na odbiór węgla wydłużył się do końca grudnia. Numerki ponownie będą wydawane, gdy obecni czekający dostaną węgiel.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pozostałe warunki zakupu węgla dla wszystkich, którzy wcześniej otrzymali numerki, pozostają bez zmian. Aby kupić węgiel, trzeba mieć dokument potwierdzający, że pod podanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania. Dokument ten trzeba okazać podczas zakupu. Sprzedaż prowadzona jest bezpośrednio przez kopalnię, a płatność należy uiścić w kasie kopalni. JSW nie przyjmuje zamówień na zakup węgla, a samej transakcji trzeba dokonać gotówką. Spółka nie planuje także wprowadzenia sprzedaży internetowej.
Do kopalni Budryk w Ornontowicach należy przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. JSW informuje także, że osoba, która chce kupić węgiel dla kilku osób, musi posiadać przy sobie pełnomocnictwa, które upoważniają do złożenia w imieniu kupującego czytelnego podpisu na fakturze, na której znajduje się oświadczenie potwierdzające nabycie i przeznaczenie węgla.