Ile zarabiają nauczyciele, a ile powinni? Broniarz: Polacy za taką kwotę nie wstaliby z łóżka [SONDAŻ]

Nauczyciele z 10-letnim doświadczeniem powinni zarabiać powyżej 5 tys. zł, a nauczyciele początkujący powinni zaczynać od niższej pensji w granicach 3001-3500 zł - takie wyniki dało badanie przeprowadzone przez Wirtualną Polskę. Sławomir Broniarz zapowiada, że będzie walczył o podwyżki dla nauczycieli i zwiększenie prestiżu tego zawodu.

1 września nauczyciele rozpoczęli akację protestacyjną. Związek Nauczycieli Polskich zaplanował ją już w sierpniu. Protestujący domagają się wyższych pensji w związku z inflacją. Minister edukacji Przemysław Czarnek proponował nauczycielom 9 proc. podwyżki. Jednak projekt ustawy budżetowej przyjęty na 2023 r. zakłada podwyżkę dla nauczycieli w wysokości jedynie 7,8 proc. To według nauczycieli za mało, aby zrekompensować wzrost cen.  

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Nauczyciel początkujący - ile zarabia, a ile powinien

Wirtualna Polska przeprowadziła badanie w ramach Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna metodą CAWI, w którym pytała Polaków o zarobki nauczycieli. Pytano o to - ile powinien zarabiać nauczyciel dopiero wchodzący do zawodu, a ile nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem. Wyniki sondażu zaskoczyły.  

Aż 30 proc. ankietowanych, odpowiedziało, że nauczyciel początkujący powinien zarabiać w przedziale 3001-3500 zł. Obecnie minimalna pensja dla nauczyciela początkującego wynosi 3424 zł brutto, czyli mieszcząca się w oczekiwaniach większości.

Warto jednak zauważyć, że to niewiele więcej niż wynosi minimalna płaca w Polsce - ta bowiem jest na poziomie 3010 zł brutto. 19 proc. ankietowanych uznało nawet, że nauczyciele początkujący powinni zarabiać mniej niż 3 tysiące złotych. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zauważa, że to oznaka dużego niedocenienia nauczycieli.  

Nauczyciele powinni zarabiać więcej? Polacy nie są dla nich zbyt hojni

- Ogromnym problem jest fakt, że społeczeństwo nadal nie wie, ile zarabia nauczyciel. 3500 złotych na rękę to jest już "jakaś kwota", ale powinniśmy pamiętać o czymś jeszcze. Choćby o tym, że oddajemy temu nauczycielowi swoje dziecko i oczekujemy od niego pełnego zaangażowania w swoją pracę, a sami często byśmy za taką kwotę nie wstali z łóżka - stwierdził Broniarz w rozmowie z Wirtualną Polską.  

Z kolei aż 43 proc. badanych uważa, że nauczyciel początkujący powinien zarabiać od 3501 zł do 4500 zł "na rękę". Hojniejszych było niewielu. 6 proc. wskazuje przedział 5001-6000 zł, a 2 proc. powyżej 6 tys. zł - podaje Wirtualna Polska.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nauczyciel z 10-letnim stażem. Ile zarabia, a ile chcieliby mu płacić Polacy?

Dużo przychylniej Polacy spoglądają na nauczycieli z doświadczeniem. Według 59 proc. ankietowanych nauczyciel z 10-letnim stażem powinien zarabiać powyżej 5 tys. zł. 

Najwięcej, bo 32 proc. badanych uznało, że te zarobki powinny mieścić się w przedziale 5001-6000 zł na rękę. Z kolei 7 proc. chciałoby dla doświadczonych nauczycieli zarobków na poziomie 7001-8000 zł, a 6 proc. nawet powyżej 8 tys. zł na rękę miesięcznie. Także 6 proc. badanych wciąż jednak uważa, że powinno to być od 3 tys. do 3,5 tys. zł na rękę. - Musimy przestać deprecjonować rolę nauczyciela w Polsce - mówi prezes ZNP w rozmowie z WP.  

Sławomir Broniarz w sierpniu złożył w Sejmie projekt inicjatywy ws. powiązania płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem. Niestety, po pierwszym czytaniu projekt utknął w Sejmie. Zakłada on wynagrodzenie zbieżne z wynikami badania WP - między 5 a 6 tysięcy złotych na rękę - przekazał szef ZNP Wirtualnej Polsce.  

Więcej o: