Wakacje kredytowe wysłały wyniki banków na wakacje. Spore straty sektora finansowego w lipcu

Wyniki sektora bankowego w lipcu znacząco spadły - wynika z raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. To konsekwencja wprowadzenia wakacji kredytowych, piszą eksperci UKNF.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował 12 września dane miesięczne sektora bankowego na dzień 31 lipca. Jak wynika z danych, do tego czasu w Polsce działało 30 banków komercyjnych, 499 banków spółdzielczych oraz 35 oddziałów instytucji kredytowych i banków zagranicznych. 

Zobacz wideo Ile będą kosztować sektor bankowy wakacje bankowe i odejście od WIBOR-u?

Sektor bankowy na minusie

Na koniec lipca 2022 roku wynik finansowy banków wyniósł 4,9 mld zł. Względem czerwca to spadek aż o 57,5 proc., czyli o 6,6 mld zł. To także o 2,8 mld zł mniej niż w lipcu 2021 roku - różnica wynosi 36,3 proc. Od początku roku do końca lipca przychody operacyjne wyniosły 54,2 mld zł i tutaj już wynik jest lepszy o 35 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dziewięć banków komercyjnych wykazało stratę o łącznej wysokości 2,3 mld zł. Ich udział wyniósł 8,5 proc. aktywów sektora. Pozostałe banki, zarówno komercyjne, jak i spółdzielcze zanotowały zysk o łącznej wysokości 7,2 mld zł. 

Straty banków w lipcu wynikają z wakacji kredytowych

Jak czytamy w raporcie UKNF "znaczące obniżenie wyniku m/m wynika w głównej mierze z rozpoznania w wyniku finansowym kosztu związanego z wykorzystywaniem wakacji kredytowych".

W ramach wakacji kredytowych można zawiesić płatność dwóch rat w trzecim kwartale br. (czyli w sierpniu i wrześniu) i czwartym kwartale br. (czyli w dwóch z trzech miesięcy: październik, listopad, grudzień) oraz po jednej w każdym z kwartałów 2023 r. Okres spłaty kredytu byłby wydłużony o tyle miesięcy, w ilu kredytobiorca skorzystał z tego rozwiązania. 

Wg danych Biura Informacji Kredytowej z 30 dnia sierpnia, wakacji kredytowych udzielono w przypadku 876 tys. pożyczek mieszkaniowych w złotych. To ok. 44,5 proc. spośród blisko dwóch milionów (konkretnie - ok. 1,97 mln) kredytów, które wakacjami mogą być objęte. 

Więcej o: