USA: Polityczne macki Rosji ogarniają cały świat. 300 mln dolarów na skrajnie nacjonalistyczne partie

Od 2014 r. Rosja wydała ponad 300 mln dolarów, aby uzyskać wpływy wśród zagranicznych partii i państwowych urzędników. Jednym ze sposobów było dofinansowywanie "nacjonalistycznych partii" - przekazał anonimowo jeden z amerykańskich urzędników, odtajniając po części informacje wywiadu. USA spodziewa się, że w najbliższym czasie takie działania Rosjan mogą się nasilić.

Amerykańskie służby anonimowo odtajniły informacje wywiadowcze dotyczące dofinansowywania przez Rosję polityków na całym świecie. Administracja Joe Bidena podobne metody stosowała przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie, gdy regularnie donosiła o działaniach Rosji przy granicy. Teraz zdecydowano się odtajnić dokumenty wywiadowcze, aby ograniczyć wpływy Moskwy.  

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Rosja wpływała na polityków na całym świecie?

Według informacji amerykańskich służb Rosja będzie coraz mocniej wykorzystywać tajne finansowanie polityczne w nadchodzących miesiącach, aby podważyć międzynarodowe sankcje dotyczące wojny w Ukrainie i utrzymać wpływy Moskwy za granicą - donosi Agencja Reutera.  

Amerykański wywiad przedstawił informacje, z których wynika, że Rosja przekazała ponad 300 milionów dolarów zagranicznym partiom politycznym, urzędnikom i politykom w ponad dwudziestu krajach od 2014 roku. Rzeczywista kwota może być nawet większa. W rozmowie z dziennikarzami anonimowy urzędnik USA przekazał, że Rosja w ten sposób wpływała na politykę innych krajów. - To próba manipulowania demokracjami od wewnątrz - mówił, cytowany przez Reuters.  

USA: Rosja dała 300 mln dol zagranicznym partiom

- To zamach na suwerenność. To próba ograniczenia zdolności ludzi na całym świecie do wyboru rządów, które ich zdaniem najlepiej reprezentują ich interesy i wartości - mówił rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, cytowany przez "The Guaradian".  

Anonimowy urzędnik, który przekazał te informacje dziennikarzom, powiedział, że mowa o m.in. finansowaniu think tanków w celu wspierania skrajnie prawicowych, nacjonalistycznych partii politycznych. - Uważamy, że to tylko wierzchołek góry lodowej, i angażujemy się z sojusznikami i partnerami, aby zebrać więcej informacji na temat tego zagrożenia - powiedział, cytowany przez Agencję Reutera.  

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

USA: Ujawnimy przyjmowanie rosyjskich pieniędzy

"The Guardian" donosi, że Departament Stanu wysłał w poniedziałek do wielu ambasad i konsulatów USA za granicą, w tym wielu w Europie, Afryce i południowej Azji, informacje zdobyte przez amerykański wywiad. 

- Stawiamy te zagraniczne partie i polityków na baczność. Jeśli potajemnie przyjmują rosyjskie pieniądze, możemy i ujawnimy to - powiedział urzędnik, cytowany przez Reuters. 

Więcej o: