Emeryci w 2023 roku otrzymają nawet 700 zł zwrotu podatku. Co należy zrobić?

W przyszłym roku emeryci mogą otrzymać nawet 700 zł zwrotu podatku. Dokładna kwota zależy jednak od wysokości otrzymywanego świadczenia. Tak wysoki zwrot wynika z chaosu, który wprowadził Nowy Polski Ład.

W związku z rewolucją, jaką wprowadził program Nowy Polski Ład, seniorzy mogą liczyć na wielki zwrot podatku w 2023 roku. Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, skarbówka sama wypłaci emerytom nadpłatę. Trzeba jednak poczekać do kwietnia.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Emeryci otrzymają większy zwrot podatku z powodu Polskiego Ładu

Tak wysokie zwroty podatku wynikają z dwukrotnej zmiany stawki podatku. Przypomnijmy, że przez pół roku obowiązywała stawka podatkowa w wysokości 17 proc., jednak od 1 lipca została obniżona do 12 proc. w związku ze wprowadzoną poprawką. Natomiast niższa stawka PIT obowiązuje wstecz od 1 stycznia br. Oznacza to, że osoby, które od stycznia do czerwca br., nadpłaciły swój podatek, mogą liczyć na zwrot gotówki w przyszłym roku. W grupie osób, które otrzymają zwrot, są w dużej mierze seniorzy. Dotyczy to osób, które otrzymują emeryturę lub rentę powyżej 2500 zł brutto - osoby, które otrzymują niższe świadczenia, są zwolnione z płacenia podatku.

Emeryt (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury od lipca 2022. Świadczenia będą wyższe, ale nie dla wszystkich

Osoby z wyższą emeryturą otrzymają nawet 700 zł

Pieniądze zostaną przesłane automatycznie, nie należy składać żadnych dokumentów. Należy zatem poczekać do końca kwietnia przyszłego roku, gdy większość PIT-ów zostanie wypełniona. Można również po otrzymaniu wstępnej deklaracji (w połowie lutego) jak najszybciej ją zaakceptować. Wtedy zwrot nadpłaty może zostać wypłacony nawet w marcu.

Według wyliczeń przeprowadzonych przez "Fakt", osoby, które otrzymują emeryturę w wysokości 2600 zł brutto, mogą liczyć na zwrot podatku w wysokości 30 zł, 2700 brutto - 60 zł, tak więc wraz ze wzrostem świadczenia, otrzymana suma wzrasta o 30 zł. Emeryci, którzy otrzymują świadczenie w wysokości 5000 zł brutto, otrzymają 708 zł zwrotu.

Zdjęcie ilustracyjne Ulga rehabilitacyjna 2022. Co można odliczyć od podatku?

Więcej o: