"Doskonała, sprawiedliwa, odważna". Semeniuk o decyzji Kaczyńskiego ws. spółek Skarbu Państwa

- Doskonała, sprawiedliwa, odważna - skomentowała wiceministra rozwoju i technologii Olga Semeniuk deklarację Jarosława Kaczyńskiego w sprawie zaniechania przyznawania premii władzom spółek Skarbu Państwa. W kwestii zapowiadanego przez prezesa PiS mrożenia cen prądu mówiła, że preferencyjna stawka za energię elektryczną dla rodzin wejdzie "prawdopodobnie" na początku 2023 r.

Jarosław Kaczyński ogłosił we wtorek w Pruszkowie, że rząd zabroni władzom spółek Skarbu Państwa brania premii. Wiceministra rozwoju i technologii Olga Semeniuk oceniła deklarację prezesa PiS jako "doskonałą, sprawiedliwą, odważną", która pokazuje "pokorę (Zjednoczonej Prawicy), ale również solidarność w czasach kryzysu".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Olga Semeniuk o wynagrodzeniach dla polityków: Wzrośnie kwota bazowa w administracji publicznej

- Premier Jarosław Kaczyński zapowiadał, że będziemy odpowiednim zapisem wyłączać podwyżki dla ministrów i polityków - mówiła w Polsat News. W kwestii wynagrodzeń dla polityków stwierdziła, że wzrośnie kwota bazowa w administracji publicznej, ale "wynagrodzenie minimalne także rośnie".

Olga Semeniuk została zapytana, dlaczego deklaracja Jarosława Kaczyńskiego padła przed wyborami. Odpowiedziała, że to "nie do niej pytanie".

Jarosław Kaczyński mówił o mrożeniu cen prądu. Semeniuk: Na konkrety musimy poczekać

Prezes PiS zapowiadał również, że prąd "dla każdego gospodarstwa domowego do 2 tys. kWh będzie dostępny po cenie stałej, w gruncie rzeczy dotychczasowej". Kaczyński mówił też o tym, że planowane są dalsze ulgi dla domostw, które zredukują zużycie o przynajmniej 10 proc.

Olga Semeniuk tłumaczyła w Polsat News, że "na konkrety musimy poczekać". - Ma to dotyczyć fakultatywności, czyli stawki preferencyjnej dla wszystkich gospodarstw domowych, które skorzystają z tej możliwości oszczędzania, jak również nieco wyższe ceny dla tych, którzy z tego nie skorzystają. Natomiast nie mówimy tutaj o żadnym pakiecie obligatoryjnym. To jest w gestii Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Nad tym pracuje już zapewne pani minister Anna Moskwa - zaznaczyła Semeniuk.

Od kiedy mogą zacząć obowiązywać proponowane korzystne stawki? - Prawdopodobnie mówimy tutaj o początku przyszłego roku - powiedziała.

Zobacz wideo Kotecki: Potrzebna jest bardzo silna i szybka transformacja energetyczna w Europie
Więcej o: