14. emerytura. Trwają wypłaty. Kiedy kolejne? Kto nie dostanie świadczenia?

Kolejne "czternastki" trafią w czwartek do emerytów i rencistów - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To przedostatnia transza. Do ponad miliona 200 tysięcy osób trafi łącznie prawie półtora miliarda złotych. Kiedy kolejne wypłaty? Kto nie dostanie świadczenia? Wyjaśniamy.

"Czternastka", czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie emerytalne jest wypłacane z urzędu. To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, by otrzymać wypłatę.   

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

14 emerytura - ile wyniesie?

Rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski poinformował, że, wypłata czternastek przebiega planowo. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217 złotych i 98 groszy. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, na przykład emerytura czy renta, nie przekracza 2900 złotych brutto. 

W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 złotych czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 złotych. Na czternastkę mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 4188,44 zł brutto - informuje ZUS.  

Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

14 emerytura - komu przysługuje?

Prawo do czternastki mają osoby, które 24 sierpnia, czyli w dzień poprzedzający pierwsze wypłaty pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, na przykład emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania. A także ci, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia. 

14 emerytura - kiedy wypłata?

Do tej pory zakład wypłacił ponad pięć i pół miliarda złotych dla około 4 milionów 700 tysięcy emerytów i rencistów. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zdecydowana większość z nich otrzymała świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1338 złotych 44 grosze brutto. Kolejni uprawnieni otrzymają dodatkowe świadczenie 20 września - razem z bieżącą emeryturą lub rentą. W sumie czternastkę otrzyma 9 milionów emerytów i rencistów, w tym ponad 8 milionów z ZUS-u. 

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 miliardów złotych w tym 9,5 miliarda złotych dla świadczeniobiorców ZUS. 

Więcej o: