USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej. Wartość wsparcia dobija do 16 mld dolarów

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 600 milionów dolarów. Poinformował o tym w komunikacie amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Uzbrojenie będzie pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.
Wraz z sojusznikami dostarczamy broń i sprzęt wojskowy, które siły zbrojne Ukrainy skutecznie wykorzystują podczas udanej kontrofensywy przeciwko Rosji

- oświadczył Antony Blinken informując o najnowszym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego skład wchodzą między innymi systemy rakietowe HIMARS, kierowane pociski artyleryjskie 105 mm i 155 mm, sprzęt do usuwania min oraz noktowizory. To dwudziesty pierwszy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji.

Sekretarz stanu USA przypomniał deklarację prezydenta Joe Bidena, że Stany Zjednoczone będą wspierać naród ukraiński tak długo, jak będzie to konieczne.

Wraz z najnowszym pakietem o wartości 600 milionów dolarów, łączna kwota amerykańskiej wojskowej dla Kijowa od początku prezydentury Joe Bidena wyniesie 15,8 mld dolarów.

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Podarowana przez Polskę armatohaubica Krab na ukraińskim froncieUkraina. Żołnierze chwalą polskie Kraby. "To najszybsze stworzenia"

"To, co najważniejsze dla Ukrainy, płynie głównie z USA"

Wygrana Ukrainy czy też kontynuacja przez nią oporu i ewentualna przyszła wygrana w największej mierze zależy od determinacji amerykańskiej, w drugiej kolejności od determinacji europejskiej. (...) To, co najważniejsze dla żołnierzy ukraińskich, czyli sprzęt, amunicja, również pensje, głównie płynie z USA. Jestem przekonany, że to zostanie utrzymane, to deklaruje przywództwo USA

- mówił kilka dni temu w rozmowie z Gazeta.pl płk rez. dr Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP w Afganistanie, analityk Polityka Insight.

ISW: Rosja przyznała się do porażki w Ukrainie w obwodzie charkowskimISW: Moskwa po raz pierwszy przyznała się do porażki w Ukrainie

Tymczasem w Ukrainie trwa ofensywa rodzimych wojsk. We wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. przekazał, że od początku kontrofensywy wojska obrońców wyzwoliły sześć tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium kraju zajętego przez Rosjan. Jak poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną, w ciągu pięciu dni Ukraina odzyskała więcej terytorium, niż Rosja zajęła od kwietnia.

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina
  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: