Konsekwencje śmierci Elżbiety II. Setki firm muszą złożyć wniosek do Karola III albo zmienić etykietę

W związku ze śmiercią Elżbiety II ponad 600 brytyjskich firm będzie musiało ubiegać się o przedłużenie Królewskiej Gwarancji. Jeśli król Karol III nie wyda odpowiedniej zgody, firm utracą prawo m.in. do umieszczania herbu rodziny królewskiej na swoich towarach.

Tzw. Royal Warrant of Appointment to dokument, który zezwala danej firmie lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą na świadczenie usług brytyjskiej rodzinie królewskiej. Pozwala również umieszczać herb rodziny królewskiej na swoich towarach.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielka Brytania. Firmy muszą ubiegać się o odnowienie Królewskiej Gwarancji

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II firmy mogą utracić prawo do uzyskanej wcześniej Królewskiej Gwarancji (Royal Warrant). Ponad 600 firm, w tym m.in. znany producent ketchupu Heinz, będzie musiało się ubiegać o jej odnowienie - podaje BBC. Decyzje w tej kwestii będzie już podejmował król Karol III.

Firmy nie utraciły automatycznie prawa do umieszczania herbu brytyjskiej rodziny królewskiej na swoich towarach. W przypadku śmierci monarchy "Królewska Gwarancja straci ważność, ale firma lub osoba fizyczna może nadal korzystać z królewskiego herbu w związku z działalnością przez okres do 2 lat, pod warunkiem że w danej firmie nie nastąpiły żadne znaczące zmiany" -  czytamy na stronie stowarzyszenia zrzeszającego posiadaczy gwarancji Royal Warrant Holders Association.

Królewska Gwarancja nie wygasa od razu. Po anulowaniu firmy mają 12 miesięcy na zmiany

Królewska Gwarancja jest zwykle przyznawana na okres do 5 lat i podlega przeglądowi w roku poprzedzającym jej wygaśnięcie, aby można było podjąć decyzję o ewentualnym przedłużeniu - maksymalnie o 5 kolejnych lat.

Royal Warrant Holders Association wyjaśnia, że w przypadku anulowania Królewskiej Gwarancji, firma lub osoba fizyczna ma zwykle czas do 12 miesięcy na zmianę opakowania, artykułów piśmiennych i reklam oraz na usunięcie herbu rodziny królewskiej ze swoich budynków i pojazdów. Jak czytamy, każdego roku Wielka Brytania anuluje od 20 do 40 Królewskich Gwarancji i przyznaje nowe w takiej samej liczbie.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]
Więcej o: