RPA wzywa Wielką Brytanię do zwrotu największego znanego diamentu na świecie. Ma 530,2 karata

Cullinan to największy znany diament na świecie. Przed ponad stu laty kolonialne władze Republiki Południowej Afryki podarowały go królowi Edwardowi VII. Teraz RPA apeluje o zwrot kamienia. - Królowa obnosiła się z tymi diamentami od ponad pół wieku - powiedziała przedstawicielka południowoafrykańskiej partii.

26 stycznia 1905 roku w kopalni Premier Mine pod Pretorią w RPA został znaleziony diament nazwany później Wielką Gwiazdą Afryki czy Cullinan I (na cześć dyrektora angielskiej spółki diamentowej Thomasa Cullinana). Minerał pierwotnie mierzył dziesięć na sześć i na pięć centymetrów i ważył ponad 620 gramów. Jest to największy i najczystszy ze znanych diamentów.  Ma 530,2 karata. 

Wielka Gwiazda Afryki - w kółkuWielka Gwiazda Afryki - w kółku fot. Wikimedia Commons/ Plate X, The Cullinan

RPA domaga się od Wielkiej Brytanii zwrotu największego znanego diamentu na świecie

W 1907 roku władze kolonialne RPA podarowały diament królowi Edwardowi VII na jego 66. urodziny. Następnie minerał został podzielony na dziewięć dużych kamieni oraz 96 mniejszych. W 1937 roku dwa największe z nich (Cullinan I i Cullinan II) zostały umieszczone w brytyjskich insygniach państwowych - królewskim berle oraz koronie państwowej. 

Zobacz wideo Mieszkańcy Londynu wspominają Elżbietę II: Była królową przez całe nasze życie

Jak podaje CNN, po śmierci królowej Elżbiety II w Republice Południowej Afryki narastają wezwania do królewskiej rodziny o zwrot diamentu. - Diament Cullinana musi zostać zwrócony RPA ze skutkiem natychmiastowym - powiedział działacz Thanduxolo Sabelo, jak cytuje stacja. Dodał także, że minerały RPA i innych krajów "nadal przynoszą korzyści Wielkiej Brytanii" ich kosztem. Pod petycją wzywającą do zwrotu kamienia, który następnie miałby zostać wystawiony w południowoafrykańskim muzeum, podpisało się ponad sześć tysięcy osób. 

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

RPA apeluje o zwrot diamentu

Leigh-Ann Mathys, krajowa rzeczniczka Economic Freedom Fighters (EFF) - południowoafrykańskiej opozycyjnej partii politycznej, wezwała w rozmowie z CNN do "repatriacji za wszelkie kradzieże kolonialne, których częścią jest kradzież Wielkiej Gwiazdy Afryki". - Królowa obnosiła się z tymi diamentami od ponad pół wieku - dodała.

Więcej o: