26 stycznia 1905 roku w kopalni Premier Mine pod Pretorią w RPA został znaleziony diament nazwany później Wielką Gwiazdą Afryki czy Cullinan I (na cześć dyrektora angielskiej spółki diamentowej Thomasa Cullinana). Minerał pierwotnie mierzył dziesięć na sześć i na pięć centymetrów i ważył ponad 620 gramów. Jest to największy i najczystszy ze znanych diamentów. Ma 530,2 karata.
Wielka Gwiazda Afryki - w kółku fot. Wikimedia Commons/ Plate X, The Cullinan
W 1907 roku władze kolonialne RPA podarowały diament królowi Edwardowi VII na jego 66. urodziny. Następnie minerał został podzielony na dziewięć dużych kamieni oraz 96 mniejszych. W 1937 roku dwa największe z nich (Cullinan I i Cullinan II) zostały umieszczone w brytyjskich insygniach państwowych - królewskim berle oraz koronie państwowej.
Jak podaje CNN, po śmierci królowej Elżbiety II w Republice Południowej Afryki narastają wezwania do królewskiej rodziny o zwrot diamentu. - Diament Cullinana musi zostać zwrócony RPA ze skutkiem natychmiastowym - powiedział działacz Thanduxolo Sabelo, jak cytuje stacja. Dodał także, że minerały RPA i innych krajów "nadal przynoszą korzyści Wielkiej Brytanii" ich kosztem. Pod petycją wzywającą do zwrotu kamienia, który następnie miałby zostać wystawiony w południowoafrykańskim muzeum, podpisało się ponad sześć tysięcy osób.
Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Leigh-Ann Mathys, krajowa rzeczniczka Economic Freedom Fighters (EFF) - południowoafrykańskiej opozycyjnej partii politycznej, wezwała w rozmowie z CNN do "repatriacji za wszelkie kradzieże kolonialne, których częścią jest kradzież Wielkiej Gwiazdy Afryki". - Królowa obnosiła się z tymi diamentami od ponad pół wieku - dodała.