Ile będzie kosztował pogrzeb Elżbiety II? Kwota jest ogromna, ale zapłacą za niego podatnicy

Pogrzeb Elżbiety II trwa od poniedziałkowego poranka. Według szacunków ceremonia wraz z koronacją króla Karola III i zmianą monet oraz paszportów może kosztować nawet 6,9 miliarda dolarów. Jednak ostatecznie to brytyjscy podatnicy pokryją koszty uroczystości pogrzebowych królowej.

Pogrzeb Elżbiety II, która zmarła 8 września, odbywa się 19 września. Monarchini spocznie u boku swojego męża księcia Filipa w Kaplicy św. Jerzego.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielka Brytania. Ile będzie kosztował pogrzeb Elżbiety II?

Pogrzeb Elżbiety II, koronacja Karola III i zmiany m.in. monet czy w paszportach mogą kosztować Wielką Brytanię łącznie 6,9 miliardów dolarów, czyli 32,55 mld złotych - wyliczył jeden z zagranicznych serwisów.

Według szacunków brytyjska rodzina królewska posiada majątek szacowany na 28 miliardów dolarów. Król Karol III odziedziczył po matce 500 milionów dolarów bez konieczności płacenia podatku spadkowego. Jednak za pogrzeb Elżbiety II ostatecznie zapłacą podatnicy - wyjaśnia AJ+.

Pogrzeby członków rodziny królewskiej: księcia Filipa, królowej matki Elżbiety II, księżnej Diany

W kwietniu 2021 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe małżonka królowej Elżbiety II, księcia Filipa. Małżonek brytyjskiej królowej życzył sobie, by jego pogrzeb był uroczystością rodzinną, a nie wydarzeniem państwowym i tak się też stało. Jak na rodzinę królewską uroczystość była skromna, choć pożegnanie częściowo transmitowano w telewizji. Było to łatwiejsze z uwagi na pandemię koronawirusa i obostrzenia, które wciąż obowiązywały w tym czasie w Wielkiej Brytanii. W związku z nimi w uroczystości wzięło udział około 30 osób.

Pożegnanie matki królowej Elżbiety odbyło się 9 kwietnia 2002 roku w Opactwie Westminsterskim. Według dzisiejszej wartości kosztowało ono 12,5 mln dolarów, a udział w wydarzeniu wzięło 2,1 tys. osób, podaje Business Insider.

Uroczystości pogrzebowe księżnej Diany, która zginęła w wypadku samochodowym w 1997 roku, nie były uroczystością państwową, jednak na trasie przejazdu jej trumny pojawiło się ponad milion osób. Księżna Walii była postacią uwielbianą nie tylko wśród Brytyjczyków, ale na całym świecie. Transmisję z jej pogrzebu obejrzało 2,5 mld osób. Koszty uroczystości wyniosły ok. 11,8 mln dolarów.

Na pogrzebie królowej Elżbiety II nie będzie przedstawicieli Rosji, Białorusi i Mjanmy

W uroczystości pogrzebowej Elżbiety II ma wziąć udział około pół tysiąca zagranicznych dygnitarzy. Zaproszenia zostały wysłane do większości głów państw, z którymi Wielka Brytania utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Na pogrzebie pojawi się m.in. prezydent  USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden. W Londynie będzie można też zobaczyć premierów Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Polskę będzie reprezentować para prezydencka.

W pożegnaniu Elżbiety II nie wezmą udziału przedstawiciele Rosji, Białorusi i Mjanmy (dawnej Birmy). Agencja Reutera podała, że te państwa nie otrzymały oficjalnych zaproszeń na ceremonię pogrzebową brytyjskiej królowej.

Z kolei chińska oficjalna delegacja na uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II nie uzyskała zgody na wejście na teren Pałacu Westminsterskiego, gdzie znajduje się trumna z ciałem monarchini - podało m.in. BBC. Chińczyków nie wpuszczono do siedziby brytyjskiego parlamentu ze względu na sankcje, które chińskie władze wprowadziły wobec kilkorga parlamentarzystów z Wielkiej Brytanii zaangażowanych w obronę praw człowieka w Chinach.

Doniesień zachodnich mediów na razie nie komentuje chińska dyplomacja. Sprawy nie komentuje też brytyjski parlament, zasłaniając się względami bezpieczeństwa. Na pogrzebie królowej Elżbiety chińskiej delegacji przewodniczyć ma wiceprezydent Chin Wang Qishan.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]
Więcej o: