2000 kWh rocznie, czyli ile? Ile prądu zużywają domowe urządzenia? [WYLICZENIA]

2000 kWh to limit, do którego cena prądu będzie gwarantowana w ramach zaproponowanej przez rząd tarczy solidarnościowej. Okazuje się jednak, że można go bardzo łatwo przekroczyć. Ile energii zużywają domowe sprzęty RTV i AGD? Przedstawiamy wyliczenia.

Mateusz Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu założenia tarczy solidarnościowej. W ramach nowej koncepcji ceny prądu w 2023 roku mają zostać "zamrożone". W ten sposób rząd chce łagodzić kryzys energetyczny i zmniejszać jego wpływ na portfele Polaków. 

Premier zagwarantował stałą cenę energii przy zużyciu prądu do 2000 kWh rocznie dla każdego gospodarstwa domowego. Wyższe limity - na poziomie 2600 kWh - będą mieli rolnicy, rodziny z co najmniej trójką dzieci oraz takie, w których jest przynajmniej jedna osoba z niepełnosprawnością.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Polska w czołówce zainteresowania pompami ciepła. Jaka będzie ich przyszłość?

Tarcza Solidarnościowa uderza w ekologiczne systemy

Teoretycznie ma to zachęcać do oszczędzania i dotykać tych, którzy zużywają dużo prądu. Jednak może to uderzyć w osoby, które nie są rozrzutne w kwestii elektryczności, lecz używają jej do ogrzewania.

- Jeśli zostanie to wdrożone w takiej formule, jak usłyszeliśmy na czwartkowej konferencji prasowej, to będzie miało bardzo negatywny wpływ - mówił w piątek (16 września) w Zielonym Poranku Gazeta.pl Andrzej Guła, współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

- Takie rozwiązanie uderzy w ludzi ogrzewających domy piecami elektrycznymi, np. piecami akumulacyjnymi oraz tych, którzy przeszli na pompy ciepła. Są one najbardziej ekologicznym, nieprzyczyniającym się do smogu źródłem ciepła. Ale średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym z pompą ciepła wynosi ok. 5000 kWh rocznie - wyjaśnia.

- W ten sposób osoby, które zainwestowały w ekologiczne ogrzewanie, będą niejako karane - zapłacą znacznie więcej za elektryczność. - Obawiam się, że to może negatywnie wpłynąć na realizację programu Czyste powietrze - dodaje Guła. W czwartek Mateusz Morawiecki poinformował, że osoby, które ogrzewają się energią elektryczną, będą mogły otrzymać specjalny dodatek. Prawdopodobnie wyniesie on 1000 złotych. 

Mateusz Morawiecki Chcieli być eko, zostaną na lodzie? Brak ulg dla osób z pompami ciepła

2000 kWh rocznie, czyli ile? Wyliczenia

W związku z ogłoszonym limitem wiele osób zastanawia się, ile energii zużywają sprzęty, których używamy w domu. Podajemy orientacyjnie, ile kilowatogodzin rocznie przypada na najpopularniejsze domowe urządzenia. Wyliczenia są mocno uśrednione. Okazuje się, że przy zsumowaniu zużycia tylko części z podanych urządzeń, łatwo jest przekroczyć zakładany limit - wystarczy piekarnik (ok. 150-200 kWh), płyta indukcyjna (1600 kWh) i lodówka (ok. 245 kWh).

Średnie roczne zużycie prądu w różnych domowych sprzętachŚrednie roczne zużycie prądu w różnych domowych sprzętach Gazeta.pl

Poczta Polska zmienia cennik. Od października listy droższe o grosze Poczta Polska zmienia cennik. Od października listy droższe o grosze

Więcej o: