Niemcy. Elektrownia Jądrowa Isar II z wyciekiem. Zagrożony zimowy plan energetyczny Niemiec

Elektrowni atomowa Isar 2 poinformowała o wycieku niemieckie Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych. Nie zagraża on bezpieczeństwu, ale jego naprawa może wpłynąć na niezrealizowanie niemieckiego zimowego planu energetycznego.

Elektrownia Isar 2, położona w Bawarii, miała pierwotnie zostać wyłączona z użytku pod koniec roku w ramach niemieckiego planu wycofywania się z energii jądrowej. Wojna na Ukrainie i związany z nią gwałtowny wzrost cen energii spowodowały zmianę polityki. Rząd planował utrzymanie dwóch z trzech pozostałych elektrowni jądrowych w gotowości do przyszłego roku, w tym właśnie Isar 2.  

Zobacz wideo Czy atom uratuje polską energetykę?

Elektrownia jądrowa w Niemczech z wyciekiem

W poniedziałek zauważano w niej jednak wyciek. "Jeśli elektrownia jądrowa ma produkować energię elektryczną w 2023 roku, musi zostać naprawiona w październiku, według rządu federalnego Bawarii" - donosi niemiecki dziennikarz Christian Schwägerl. 

Agencja Reutera wyjaśnia z kolei, że ministerstwo środowiska przekazało, że aby elektrownia mogła działać po 31 grudnia, konieczny jest tygodniowy okres naprawczy, a w jego trakcie elektrownia musi przestać pracować.

Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na jej naprawę, tamtejszy rząd musi uznać czy Isar 2 będzie działać w ramach rządowego planu, czy nie. Ministerstwo środowiska Niemiec przekazało, że wraz z ministerstwem gospodarki "badają nową sytuację i jej konsekwencje dla projektu i realizacji rezerwy".  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy nie zrealizują zimowego planu energetycznego

Dziennikarka Frau Büüsker zwraca jednak uwagę, że firma PreussenElektra operator Isar 2, kilkakrotnie dawała do zrozumienia, że nie chce być częścią planu rezerwy. "Stwierdzenie ‘Niezbędne naprawy do października’ stwarza teraz dodatkową presję na działania dla osób odpowiedzialnych za politykę" - wyjaśnia. 

Oprócz elektrowni jądrowej Isar II przedłużone miało zostać działanie elektrowni Neckarwestheim II w Badenii-Wirtembergii oraz Emsland w Dolnej Saksonii. 

Więcej o: