14. emerytury zostały wypłacone. ZUS poinformował, że powinny być już na kontach emerytów

14.emerytura w 2022 roku została już wypłacona wszystkim uprawnionym do niej emerytrom - taką informację przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnia transza wypłat miała miejsce we 20 września. W sumie świadczenie trafiło do ponad 7 mln emerytów i rencistów.

"Czternastka", czyli dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne jest wypłacane z urzędu. To znaczy, że seniorzy nie musieli składać żadnych wniosków, by otrzymać wypłatę. Wypłaty świadczeń rozpoczęły się 25 sierpnia i po niespełna miesiącu trafiły do wszystkich uprawnionych. 

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

14. emerytury wypłacone emerytom

We wtorek 20 września zakończyły się wypłaty 14. emerytury. Według informacji ZUS, do których dotarł portal prawo.pl, ostatnia transza została przelana we wtorek dla 1,3 mln osób. Wyniosła ona w sumie 1,5 mld zł. W całym kraju w tym roku świadczenie dostało 7,2 mln osób, a tegoroczny koszt programu szacuje się na 8,7 miliardów zł.  

ZUS dodaje, że trzy czwarte uprawnionych otrzymało wypłatę w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę. Takie świadczenie przysługuje osobom, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 złotych brutto. W sytuacji, gdy emerytura jest wyższa od tej kwoty, czternastka została pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę".  

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura zostanie na stałe?

Przypominamy, w 2019 roku, przed wyborami, Jarosław Kaczyński zapewniał, że 14. emerytura zostanie wprowadzona na stałe. Rząd później wyjaśniał, że miało to być jednorazowe świadczenie. Później znów pojawiły się głosy z rządu, na temat wpisania czternastki na stałe do budżetu. W lipcu znów mówił o tym Jarosław Kaczyński.

Takiej możliwości nie wykluczyła ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Spytana o pracę nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe powiedziała: - Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 roku. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe. 

Więcej o: