Czterodniowy tydzień pracy wprowadziła fabryka okien z Gniezna. Benefit? Nie. "Spowolnienie gospodarcze"

Fabryka okien Velux w Gnieźnie tymczasowo wprowadziła czterodniowy tydzień pracy, aby nie zwalniać pracowników. "Decyzja jest podyktowana spowolnieniem gospodarczym" - wyjaśniła w TVN24 rzeczniczka prasowa Velux Polska Aleksandra Zybała.

Czterodniowy dzień pracy został wprowadzony w fabryce Velux w Gnieźnie w poniedziałek (19 września). To jedynie tymczasowe rozwiązanie - zapewniła rzeczniczka Velux Polska Aleksandra Zybała, cytowana przez TVN24.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gniezno. Fabryka firmy Velux wprowadziła czterodniowy tydzień pracy

"Decyzja jest podyktowana spowolnieniem gospodarczym, które obserwowane jest w całej Europie. Blisko 90 proc. okien dachowych produkowanych w naszych fabrykach Velux w Polsce jest eksportowana, stąd sytuacja na rynkach europejskich przekłada się na dostosowanie naszych zdolności produkcyjnych do aktualnej sytuacji" - wyjaśniła przedstawicielka firmy. Dodała, że czterodniowy tydzień pracy ma obowiązywać przez 8 tygodni.

Czterodniowy tydzień pracy nie został przyjęty jako benefit - firma chce w ten sposób uniknąć zwalniania pracowników. "Obecnie, mając na uwadze funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, musieliśmy niestety podjąć decyzję o redukcji. Została ona skonsultowana ze związkami zawodowymi, poinformowaliśmy o niej również pracowników" - przekazał serwisowi gniezno.naszemiasto.pl Robert Purol, dyrektor fabryk Velux w Gnieźnie.

Rynek pracy, GUS podał dane. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2022 r. w Polsce wyniosło 6583,03 zł brutto - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To oznacza wzrost o 12,7 proc. rok do roku. Tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw było więc już wyraźnie niższe od inflacji, która z kolei w sierpniu wyniosła 16,1 proc.

Natomiast w relacji miesiąc do miesiąca, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 2,9 proc.

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

Grupa Velux jest w Polsce od 1990 roku, zatrudnia ponad 4 tys. osób

Grupa Velux i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największymi producentami okien w kraju. Wypracowują około 20 proc. wartości eksportu branży. Firma jest obecna w Polsce od 1990 roku. Zatrudnia ponad 4000 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa.

Velux produkuje okna do poddaszy, do płaskiego dachu, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. W ciągu ostatnich 10 lat grupa Velux i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 900 mln zł w modernizację i rozwój fabryk.

Więcej o: