Niemcy. Policja zrobiła nalot na 24 nieruchomości oligarchy z otoczenia Putina

Niemiecka policja przeszukała 24 nieruchomości powiązane z Aliszerem Usmanowem, oligarchą z otoczenia Władimira Putina. Miliarder znajduje się na liście sankcyjnej Unii Europejskiej. Szukano dowodów m.in. na przestępstwa podatkowe oraz łamanie sankcji.

Około 250 funkcjonariuszy niemieckiej policji przeszukało 24 nieruchomości na terenie czterech landów: Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hamburga i Szlezwiku-Holsztyna. Akcją kierował Federalny Urząd Kryminalny (BKA) - informuje "Der Spiegel". Jak udało się ustalić dziennikarzom, celem było znalezienie dowodów przeciwko Aliszerowi Usmanowowi. 

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty: Jestem za tym, żeby wprowadzić zakaz wjazdu Rosjan na teren Unii Europejskiej

Niemcy szukają dowodów na przestępstwa Aliszera Usmanowa, rosyjskiego oligarchy

Przeszukane nieruchomości należały do Usmanowa oraz czterech innych, powiązanych z nim osób. Oligarcha jest podejrzany o ukrywanie dochodów, które mogły pochodzić z nielegalnych źródeł.

Toczące się we frankfurckiej prokuraturze dochodzenie dotyczy transakcji z lat 2017-2022, a śledczy sprawdzają też, czy Usmanow nie unikał płacenia podatków. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Z kolei prokuratura w Monachium sprawdza, czy płatności na rzecz firm ochroniarskich, które pilnowały nieruchomości, nie było złamaniem sankcji przez oligarchę oraz przez pozostałych czterech podejrzanych. Usmanow w ostatnich latach przebywał głównie w Bawarii, ale obecnie najpewniej jest w Uzbekistanie, skąd pochodzi, donosi "Spiegel".

Aliszer Usmanow stracił niemal miliard dolarów na sankcjach

Oligarcha znalazł się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Jego majątek jest szacowany na 20,4 mld dolarów. W związku z nałożonymi na Usmanowa restrykcjami jego straty w tym roku wyniosły 894 mln dol. - wynika z danych portalu Meduza oraz analityków Prime. Oligarcha jest właścicielem dziennika "Kommiersant". 

Więcej o: