W związku z kryzysem energetycznym rząd postanowił dofinansować zakup surowców grzewczych. Początkowo przewidziano dopłatę jedynie do zakupu węgla. 17 września Andrzej Duda popisał jednak ustawę, która rozszerza dopłaty również na inne paliwa.
Nowe przepisy przewidują dopłaty dla gospodarstw domowych, które są ogrzewane skroplonym gazem, czyli LPG. Dofinansowanie w wysokości 500 zł przysługuje na jedno takie gospodarstwo domowe, które definiowane jest jako:
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Aby otrzymać dodatek, źródło ciepła musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mogą ubiegać się o niego:
Wzór wniosku znalazł się w ustawie. Jego wersję PDF portal Infor.pl udostępnił pod TYM adresem. Wnioski o dodatek do źródeł ciepła należy składać do samorządu - wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie weryfikował ich zgodność ze wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wypłaty dodatku będą realizowane na wnioski zgłoszone zgodnie ze stanem z CEEB na 11 sierpnia br. (zmiany dokonywane w ewidencji po tym terminie pozostaną bez wpływu na ustalenie prawa do dodatku, z wyjątkiem zgłoszeń dokonywanych po raz pierwszy).
Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Dokumenty można składać do 30 listopada 2022 roku. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku ma maksymalnie miesiąc.
Dopłaty do źródeł ciepła nie przewidują dopłat za ogrzewanie gazem ziemnym. W ubiegłym roku rząd wprowadził jednak dodatek osłonowy, który obejmuje m.in. dopłaty do gazu ziemnego. W przeciwieństwie jednak do nowego rozwiązania, w tym przypadku obowiązuje kryterium dochodowe. Dofinansowanie z tarczy antyinflacyjnej jest przeznaczone dla:
Osoby, które przekroczą ten próg, wciąż mogą się ubiegać, ale dofinansowanie będzie zmniejszone zgodnie z zasadą "złotówka, za złotówkę". Wysokość dopłaty do gazu wynosi jednorazowo:
Wniosek o dodatek należy złożyć do 31 października.