Kartonowe opakowania napędzają inflację? Przedsiębiorcy zapowiadają wstrzymanie produkcji

Opakowania z kartonu mogą w najbliższym czasie zdecydowanie zdrożeć. Wynika to z braku dostępności na rynku kluczowych surowców takich jak papier, oraz kryzysu energetycznego. Wyższe ceny opakowań przełożą się na m.in. na ceny żywności i leków. Branża obawia się nawet, że będzie zmuszona przerwać produkcje - donosi Business Insider.

Inflacja w sierpniu w Polsce wyniosła 16,1 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. GUS podał także szczegóły wzrostów cen poszczególnych towarów i usług. I tak np. opał podrożał o niemal 157 proc. rok do roku, żywność o ponad 18 proc., a paliwa o ponad 23 proc. Jeden ważny czynnik może także podbijać ceny żywności - ceny kartonów. 

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Opakowania kartonowe wpłyną na cenę żywności i leków?

- Planowane kolejne wzrosty cen w sektorze zapewne będą miały również wpływ na wyższe ceny zakupu leków czy artykułów spożywczych, do pakowania których używa się opakowań kartonowych - tłumaczy Grupa Akomex, zajmująca się produkcją opakowań. 

Według informacji portalu ceny opakowań kartonowych mogą niedługi wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. Jest to bezpośrednio związane ze wzrostem cen surowców, materiałów eksploatacyjnych, a także prądu i gazu

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja. Ceny opakowań kartonowych wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent

- Rosną ceny transportu, farb, palet, ale najbardziej energii. W przyszłym roku za dostawy prądu do naszych zakładów produkcyjnych będziemy płacić więcej o nawet 250 proc. Tak drastyczne podwyżki niestety muszą wpłynąć również na końcowe ceny naszych produktów. Szacuję, że jeśli sytuacja w najbliższych miesiącach się nie ustabilizuje, ceny opakowań kartonowych mogą kolejny raz wzrosnąć o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt procent - tłumaczy Grzegorz Łajca, prezes Grupy Akomex.

Oprócz tego branża kartonowa obawia się całkowitego wstrzymania produkcji. Przedsiębiorcy spodziewają się opóźnień w dostawach surowców, co może wpłynąć na zatrzymanie ich działalności.

- Niektórzy nasi kontrahenci mówią wprost o czasowym wstrzymaniu produkcji. Te czynniki na pewno wpłyną na zaburzenia w łańcuchu dostaw i w efekcie mogą doprowadzić do opóźnień w dostawach surowców do produkcji opakowań - mówi Grzegorz Łajca.