Poznań namawia do rozważnego operowania zaworami kaloryferów. "Stopień mniej znaczy więcej" [LISTA RAD]

Poznań ma plan na kryzys energetyczny. Wraz z grupą energetyczną Veolia zachęca swoich mieszkańców do oszczędzenia. "Stopień mniej znaczy więcej" - pod tym hasłem rozpoczęto kampanię edukacyjną w Wielkopolsce, która ma wpłynąć na nawyki mieszkańców, a w konsekwencji doprowadzić do zredukowania zużywanej energii.

Widmo kryzysu energetycznego jest coraz poważniejsze. Kolejne miasta mówią o tym, że nie stać ich na zakup energii. Veolia pod patronatem Poznania ruszyła więc z kampanią edukacyjną, która ma uświadomić mieszkańców, że nawet prosta zmiana nawyków korzystania z ogrzewania przekłada się na ograniczenie zużycia paliw, zmniejszenie wydatków i poprawę jakości powietrza. 

Kryzys energetyczny. Poznań daje przykład

- Od dawna dążymy do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynkach urzędu miasta - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Kampania "Stopień mniej znaczy więcej", ma zachęcić mieszkańców, żeby poszli śladem urzędników. 

- Funkcjonuje (w urzędzie-  przyp. red.) między innymi automatyka zarządzania budynkiem oraz system monitorowania pracy urządzeń i zużycia ciepła, dzięki którym temperatura w pomieszczeniach urzędu dostosowywana jest do cyklu dobowego i dniowego. Będziemy kontynuować te działania i zachęcać do nich mieszkańców. Zaczniemy oczywiście od siebie, obniżając w najbliższym sezonie grzewczym temperaturę w budynkach urzędu o jeden stopień - zapowiedział Jaśkowiak.  

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Polacy przegrzewają swoje mieszkania

Wielkopolska Energia przypomina, że w 2020 roku Izba Gospodarcza Ciepłownictwa opublikowała dane, z których wynika, że ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22 stopni Celsjusza i więcej. Zmniejszenie temperatury w mieszkaniu o każdy stopień to 5-8 proc. oszczędzonego ciepła. 

- Musimy zdać sobie sprawę, że każdy z nas ma wpływ na to, jak wykorzystujemy energię, a tym samym, jak zużywamy zasoby naszej planety. Ograniczenie temperatury o 1 st. to dobry początek, ale w przyszłości powinniśmy iść dalej i na stałe zredukować temperaturę w pomieszczeniach do 18- 19 st. - zachęca Frederic Faroche, prezes grupy Veolia w Polsce, cytowany przez "Fakt"

Jak oszczędzić na ogrzewaniu mieszkania?

Wielkopolska Energia przedstawia listę prostych porad, które pomogą w oszczędzania na ogrzewaniu. Poniżej prezentujemy te rozwiązania: 

  • wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie,
  • nie zastawiaj grzejników meblami i nie susz na nich ubrań,
  • zadbaj o szczelność okien lub wymień stare okna na nowe, 
  • sprawdź, czy grzejniki są odpowietrzone, 
  • nie ogrzewaj pustych pomieszczeń, zmniejsz w nich temperaturę,
  • ograniczaj ogrzewanie, kiedy wychodzisz z domu,
  • odsłoń kaloryfer i pion grzewczy, Ciepło będzie się swobodnie rozprzestrzeniało w pomieszczeniu,
  • zamontuj ekrany zagrzejnikowe. Skierują ciepło w stronę pomieszczenia, 
  • w dzień odsłoń okna. Korzystaj z naturalnego źródła ciepła, jakim jest słońce, 
  • zasłaniając okna w nocy, poprawiasz izolację mieszkania, 
  • zamykaj drzwi do klatki. Zatrzymasz ciepło w częściach wspólnych budynku,
  • steruj temperaturą w swoim domu. 
Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?
Więcej o: