Wielka Brytania wycofuje banknoty. I to nie z powodu śmierci królowej Elżbiety II

Papierowe banknoty o nominałach 20 i 50 funtów przestaną być legalnym środkiem płatności. Od 30 września zapłacić będzie można jedynie ich polimerowymi odpowiednikami. Brytyjczycy mogą je wymienić bezterminowo w bankach. W obiegu za jakiś czas mogą pojawić się banknoty z podobizną króla Karola III, który zastąpi na nich królową Elżbietę II. Będzie to jednak dyskutowane dopiero po co najmniej tygodniowej żałobie od pogrzebu.

"The Guardian" donosi, że od października jedynymi akceptowanymi przez Brytyjczyków banknotami o nominałach 20 i 50 funtów będą te polimerowe. Nowe banknoty o nominale 20 funtów przedstawiające artystę JMW Turnera zostały wyemitowane w lutym 2020 roku, a następnie polimerowy banknot o nominale 50 funtów przedstawiający łamacza kodów z Bletchley Park i naukowca Alana Turinga w czerwcu 2021 roku. Wciąż jednak wiele osób ma stare papierowe banknoty.  

Zobacz wideo 19 września 2022 r. pożegnaliśmy królową Elżbietę II

Wielka Brytania wycofuje papierowe banknoty

Według informacji "The Guardian" w obiegu wciąż jest 6 mld funtów papierowych banknotów 20-funtowych oraz 8 mld funtów papierowych banknotów 50-funtowych. Z tego powodu od kilku dni przed bankami w całej Anglii ustawiają się długie kolejki do ich wymiany. Bank Anglii uspokaja jednak, że choć nie będą one mogły być wykorzystywane w transakcjach od października, to wciąż będzie można je wymienić na ich polimerowe odpowiedniki.

- Produkcja polimerowego banknotu to wydatek rzędu 20 pensów, czyli około 1 zł. W tej chwili w obiegu mamy ponad 4,5 miliarda banknotów brytyjskich wartych łącznie 80 mld funtów. Jak łatwo więc policzyć sama produkcja nowych funtów to koszt przekraczający 5 miliardów złotych, a do tego należy doliczyć elementy logistyczne oraz koszt zniszczenia starych - wyjaśnia Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex, cytowany przez portal i.pl

Więcej o śmierci królowej Elżbiety II przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Wielka Brytania. Co z pieniędzmi po śmierci królowej Elżbiety II?

Przypominamy, że w Wielkiej Brytanii zarówno monety, jak i banknoty opatrzone są wizerunkiem królowej Elżbiety II oraz symbolami jej władzy. Po śmierci monarchini, wszystkie mogą zostać wymienione. Prawdopodobnie gościć na nich będzie podobizna króla Karola III

"The Guardian" podaje, że w obiegu znajduje się 4,5 miliarda banknotów z wizerunkiem królowej Elżbiety II. Pieniądze z podobizną zmarłej królowej Elżbiety II przez jakiś czas muszą więc pozostać w obiegu. Zostanie wyznaczona oficjalna data, po której nie będą już mogły być używane jako wartościowy środek płatniczy, ale na razie jej nie ustalono. Przewiduje się, że zastąpienie ich wizerunkiem nowego monarchy zajmie prawdopodobnie co najmniej dwa lata. 

Więcej o: