Mobilizacja w Rosji. Niemcy za przyjęciem obywateli pragnących opuścić kraj rządzony przez Putina

Niemcy są gotowe, aby przyjąć rosyjskich obywateli, którzy próbują uciec z terytorium Rosji wskutek ogłoszonej przez Władimira Putina częściowej mobilizacji do armii. - Dezerterzy zagrożeni poważnymi represjami mogą zgodnie z prawem uzyskać międzynarodową ochronę w Niemczech - przekazała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser w wywiadzie dla gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę częściową mobilizację wojskową. Według dekretu podpisanego przez Putina, do rosyjskiej armii ściągani będą żołnierze rezerwy. Przed wysłaniem na wojnę w Ukrainie mają oni przechodzić przygotowanie uzupełniające. Siergiej Szojgu, rosyjski minister obrony, zapowiedział, że wcielonych do armii może zostać około 300 tysięcy obywateli.

Zaledwie kilka minut po ogłoszeniu mobilizacji Rosjanie masowo zaczęli wykupować bilety lotnicze do Turcji, Rosji i Armenii. By wjechać do tych krajów, obywatele Federacji Rosyjskiej nie potrzebują wiz.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Łotwa i Litwa nie wpuszczą ich na swoje terytorium

W środę, w odpowiedzi na dekret Putina, łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics oświadczył, że Ryga nie będzie wydawała wiz humanitarnych obywatelom Federacji Rosyjskiej lub przepuszczała ich przez swoją granicę, jeśli mają wizę schengenowską. Szef MSZ podkreślił, że rząd podjął taką decyzję ze względów bezpieczeństwa.

Podobne oświadczenie wydał litewski resort spraw zagranicznych. W komunikacie przekazano, że Litwa nie będzie wydawać wiz humanitarnych wszystkim Rosjanom starającym się uniknąć poboru, ale będzie podejmować decyzje indywidualnie."Wnioski obywateli rosyjskich będą nadal oceniane w zwykły sposób, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności i na zasadzie indywidualnej, w celu uniknięcia zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego Litwy i pozostawienia otwartych drzwi dla prześladowanych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i opozycji" - napisało w komunikacie MSZ Litwy.

Zobacz wideo Rosyjskie auta w korku do granicy z Gruzją po ogłoszeniu częściowej mobilizacji wojskowej

Mobilizacja wojskowa. Niemcy przyjmą uciekających z kraju Rosjan

Z kolei minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser w wywiadzie dla gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przekazała, że Berlin jest gotowy, aby przyjąć rosyjskich obywateli, którzy próbują uciec z terytorium Rosji. "Dezerterzy zagrożeni poważnymi represjami mogą zgodnie z prawem uzyskać międzynarodową ochronę w Niemczech" - poinformowała szefowa resortu. 

Jak dodała niemiecka minister, takie prawo będzie miał "każdy, kto odważnie sprzeciwia się reżimowi Putina". Przyjęcie obywateli rosyjskich do Niemiec - jak wyjaśniła Nancy Faeser - ma nastąpić na podstawie złożenia wniosku o azyl z powodu prześladowań politycznych oraz kontroli bezpieczeństwa. Podobnie wypowiedział się minister sprawiedliwości Marco Buschmann.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez niemiecką minister, dotychczas na terytorium Niemiec przyjęto około 438 osób - wiele z nich to dziennikarze.

Więcej o: