Rosjanie uciekają z kraju i... szukają pracy w Polsce. "Widzimy wzrost zainteresowania aż o 600 proc."

- Przez ostatnie dwa dni mieliśmy 130 próśb z Rosji o pracę. Wcześniej zwykle mieliśmy 20-30 zapytania miesięcznie. Z powodu ogłoszonej przez Putina mobilizacji, Rosjanie masowo zaczęli szukać pracy w Europie i widzimy wzrost zainteresowania polskim rynkiem pracy aż o 600 proc. - mówi Anna Dzhobolda z departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal.

Jak informuje agencja zatrudnienia Gremi Personal, od tygodnia ona i inne firmy specjalizujące się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu, obserwują rekordowe zainteresowanie Rosjan pracą w Polsce.

Przez ostatnie dwa dni mieliśmy 130 próśb z Rosji o pracę. Wcześniej zwykle mieliśmy 20-30 zapytania miesięcznie. Z powodu ogłoszonej przez Putina mobilizacji, Rosjanie masowo zaczęli szukać pracy w Europie i widzimy wzrost zainteresowania polskim rynkiem pracy aż o 600 proc.

- mówi Anna Dzhobolda z departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal. Jak dodaje, nawet po nowelizacji Ustawy o cudzoziemców, która obejmuje Rosjan w zakresie złagodzenia przepisów dotyczących zatrudnienia - ale jeszcze przed wojną z Ukrainą - nie było takiego zainteresowania ze strony Rosjan pracą w Polsce.

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"
  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Rosjanie uciekają z powodu mobilizacji do wojska

Wzmożone zainteresowanie Rosjan pracą w Polsce nie dziwi - jest związane przede wszystkim z ogłoszoną przez Władimira Putina mobilizacją obywateli do służby wojskowej. Coraz więcej Rosjan ucieka z kraju - m.in. do Gruzji, Serbii czy Finlandii. Wiele osób decyduje się przekroczyć granicę z Gruzją na piechotę, pozostawiając swoje samochody. Rosjanie w ucieczce przed wysłaniem na front ruszyli też masowo po bilety lotnicze w jedną stronę - do Turcji, Gruzji i Armenii.

Rosjanom nie jest jednak łatwo dostać się do Polski. Od 19 września br. dotychczasowe zasady zostały jeszcze zaostrzone i obywatele Rosji nie mogą wjechać do Polski w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Od poniedziałku 26 września ograniczona zostanie także możliwość wjazdu Rosjan do Polski przez lotnicze i morskie przejścia graniczne. 

Jak informuje Gremi Peronal, po fali emigracji z Rosji inteligencji i specjalistów, obecnie możliwości wyjazdu z kraju i pracy szukają mężczyźni po czterdziestce, niewykształceni, którzy obawiają się masowego poboru do wojska.

Polscy pracodawcy ogłaszają wprost "Rosjan nie zatrudniamy", więc jak dotąd nie było powszechnego zainteresowania akurat naszym rynkiem pracy, ale coraz dłużej trwająca wojna, kryzys gospodarczy i sankcje, jakie w końcu zaczęli odczuwać zwykli ludzie, mogą spowodować większe zmiany. Dlaczego wybierają Polskę? Na pewno ze względu na możliwość szybkiego przekroczenia granicy i legalizacji pobytu oraz połączenia transportowe - akurat ich obowiązuje ustawowe złagodzenie restrykcji przy zatrudnianiu ze stycznia br. 

- konkluduje Anna Dzhobolda.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: