Ceny węgla, paliw i pelletu - poniedziałek 26.09.2022. Węgiel podrożał, ceny paliw znów spadły

Rynkowe notowania cen węgla w poniedziałek 26 września. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wzrosła do poziomu 297 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw ponownie spadły. Natomiast za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od ok. 2680 zł do 3660 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Załadunek węgla w kopalni węgla Bielszowice w Rudzie Śląskiej 23 czerwca 2022 r.Węgla nie zabraknie? Możliwe, ale polskie kopalnie w tym nie pomogą

Ceny węgla - poniedziałek 26.09.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko do kwot sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Według aktualnego wskaźnika cen, w poniedziałek 26 września 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 297 dolara. W przeliczeniu na polską walutę - wg obecnego kursu - jest to 1467,85 zł za 1000 kg węgla. To wzrost o 6,75 dolara względem piątku.

Ceny węglaCeny węgla Źródło: Stooq.pl

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Od 8 września PGG podniosła średnią cenę węgla opałowego w Polskiej Grupie Górniczej. Zrobiła to po raz drugi w tym miesiącu. Cena węgla wzrosła o 20 proc. Cena ekogroszku w sklepie internetowym wzrosła z ok. 1460 zł za tonę do ok. 1700 zł. Węgiel luzem kosztuje obecnie ok. 1500 zł za tonę wobec ok. 1250 zł przed podwyżką.

Węgiel w porcie - zdjęcie archiwalneWęgiel zamówiony przez agencję rządową wkrótce dopłynie. Znamy datę

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy i dodatek do ogrzewania na drewno, gaz, olej opałowy, biomasę i pellet

Rząd wprowadził dodatek węglowy - to jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 zł, choć środków nie trzeba będzie wydawać na węgiel. Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach.

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie wprowadził kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Natomiast 20 września weszły w życie dodatki do ogrzewania drewnem, pelletem, inną biomasą, gazem LPG i olejem opałowym. Wynoszą one:

  • 3 tys. zł w przypadku, jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy;
  • 1 tys. zł w przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe;
  • 500 zł dla ogrzewania na LPG;
  • 2 tys. zł. w przypadku ogrzewania na olej opałowy.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne)Zawiercie. Kupiła węgiel. Wraz z deszczem z bryłek spłynęła farba

Ceny paliw - poniedziałek 26.09.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w poniedziałek 26 września w Polsce to:

  • PB95 - 6,19 zł;
  • PB98 - 6,76 zł;
  • ON - 7,10 zł;
  • ON+ - 7,29 zł;
  • LPG - 3,08 zł.

Ceny paliw ponownie spadły. Co prawda kierowcy zapłacą średnio o 1 grosz więcej za PB95, ale cena PB98 jest niższa o 5 groszy. Olej napędowy również potaniał o 5 groszy, a cena ON spadła o 9 groszy. Podrożał jednak autogaz - jego średnia cena wzrosła o 2 grosze.

PKN Orlen, Lotos, BP, Moya, Circle K i Shell wprowadziły rabat na paliwo, który pierwotnie miał obowiązywać do końca wakacji. Rabat na paliwo na stacjach Orlenu i Moya obowiązywał do 16 września, a PB zakończył promocję 18 września.

Kierowcy wciąż jednak mogą korzystać z promocji na innych stacjach. Lotos i Shell postanowiły utrzymać promocję i umożliwić kierowcom tańsze tankowanie paliwa do końca września. Tymczasem Circle K informował, że jego rabat na paliwa "jest na stałe", a koncern "nie wskazuje terminu końcowego".

Ceny pelletu - poniedziałek 26.09.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W poniedziałek 26 września w Castoramie ceny za tonę wynoszą 3330 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od ok. 2680 zł do nawet 3660 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie od 3000 zł do 3340 zł.

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?
Więcej o: