Wydatki na alkohol rekordowo wysokie, Polacy nie wydali tyle nigdy w historii. Następuje "premiumizacja"

W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol więcej niż kiedykolwiek w historii. Wynik ten jest większy o 9,6 proc. względem roku 2020. Eksperci mówią o "premiumizacji" gustu Polaków, w związku z kupowaniem alkoholi z wyższej półki.

Wartość sprzedanego alkoholu w 2021 roku wyniosły niemal 45 mld zł - wynika z danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, cytowanych przez "Dziennik Gazetę Prawną". To rekordowy wynik, a porównaniu do roku poprzedniego, branża zaliczyła wzrost o 9,6 proc. Poprzednim razem tak duży wzrost zanotowano w 2014 i 2015 roku - odpowiedniego 10 i 9,6 proc. 

Zobacz wideo Pijany traktorzysta jechał zygzakiem i śpiewał

Zysk ze sprzedaży alkoholu w górę ze względu na sytuację gospodarczą

Wzrost zysków ze sprzedaży alkoholu niekoniecznie związany jest z większym spożyciem. Podobny skok do tegorocznego zanotowano w 2014 roku, gdy akcyzę zwiększono do 15 proc. Teraz wzrost sprzedaży ma być efektem wysokiej inflacji i wyższymi kosztami działalności. Z danych Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego wynika, że cena litra piwa wzrosła przez 12 miesięcy 2021 roku z 5,81 do 6 zł. Cena wódki wzrosła powyżej 20 zł za pół litra i wyniosła średnio 22-23 zł. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Kolejnym powodem tak dużego wzrostu zdaniem ekspertów ma być "premiumizacja" w kategorii mocnych alkoholi. Polacy wybierają częściej droższe trunki z wyższej półki. 

Konsumpcja alkoholu nieznacznie w górę

Wnioski na temat powodów wzrostu zysków ze sprzedaży można wyciągać w związku z danymi PARPA na temat konsumpcji. Średnio spożycie wynosi już 9,7 litra 100 proc. alkoholu 2021 roku. To wzrost o 0,8 l względem 2020. Sprzedaż piwa kolejny raz spadła, więc wzrost spożycia jest związany z mocniejszymi alkoholami. Konsumpcja wyrobów spirytusowych wzrosła do 3,8 l, to największy odczyt od 1994 roku. Wzrosło też spożycie wina i miodów pitnych do 0,8 l, co jest najwyższym wynikiem od 2010 roku. 

Alkohol (zdjęcie ilustracyjne)Alkohol i papierosy zdecydowanie zdrożeją. Rząd podnosi akcyzę

Alkohol szkodzi zdrowiu, rząd podnosi akcyzę

Wyroby alkoholowe szkodzą zdrowiu, a ich nadużywanie prowadzi do uzależnienia oraz licznych chorób. Ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta powyżej pięciu porcji alkoholu wypijanych w ciągu siedmiu dni przez osoby po 40. roku życia, które robią to regularnie do końca życia.

Kwestie zdrowotne są jednym z argumentów, jakie podniósł rząd w nowelizacji ustawy akcyzowej. Podniesienie opłaty jest też konieczne, by dostosować krajowe przepisy do prawa unijnego. Nowelizacja została już podpisana przez prezydenta. Wyższe stawki akcyzy na alkohol mają wejść w życie już od początku nowego roku i będą sukcesywnie podnoszone przez kolejne pięć lat.

Więcej o: