Śląsk. Oszukali firmy z 80 krajów na 27 mln zł, wpadli w Polsce. Chodzi o środki ochrony osobistej

Śląska policja zatrzymała pięć osób z Polski i Kamerunu, które dokonały oszustw na łączną kwotę około 27 mln złotych. Firmy i osoby pokrzywdzone przez oszustów pochodzą z niemal 80 państw świata. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami i praniem pieniędzy. "Prokurator oskarżył pięć osób, w tym trzy obywatelstwa kameruńskiego, obywatela polskiego pochodzenia kameruńskiego oraz obywatelkę Polski" - czytamy w komunikacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oszustwo na 27 mln zł. Międzynarodowa grupa zakładała rachunki bankowe, przyjmowała pieniądze z oszustw

Śledztwo dotyczyło zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej, której członkowie zakładali rachunki bankowe na podstawie podrobionych, przerobionych lub skradzionych albo utraconych dokumentów tożsamości, głównie osób z Afryki. Następnie przyjmowali na te rachunki bankowe środki pieniężne pochodzące z oszustw popełnionych na szkodę firm i osób fizycznych z terytorium całego świata.

W trakcie śledztwa, jak podkreślono w komunikacie, ustalono, że przestępcy założyli niemal 1600 rachunków bankowych i dopuścili się oszustw na kwotę prawie 27 milionów złotych. "Prokurator dokonał blokady środków pieniężnych na rachunkach bankowych w łącznej kwocie 9 milionów złotych. Zabezpieczone pieniądze systematycznie są zwracane pokrzywdzonym firmom i osobom fizycznym z blisko 80 państw świata" - czytamy. Ponadto na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych w łącznej kwocie blisko 1,5 miliona złotych.

Śląsk. Oszuści prali pieniądze i sprzedawali środki ochrony przed COVID-19. Grozi im nawet 15 lat więzienia

Śląski pion Prokuratury Krajowej zarzucił 4 osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej, posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami tożsamości w celu zakładania rachunków bankowych, na które następnie przyjmowano środki pochodzące z oszustw, pranie pieniędzy i udział w oszustwach. Towarem oferowanym do sprzedaży przez sprawców oszustw były najczęściej środki ochrony związane z pandemią COVID-19. 

Na wniosek prokuratora 4 oskarżonych zostało tymczasowo aresztowanych. Za zarzucone czyny oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Zobacz wideo Oszustwo na stłuczkę? Policjanci poszukują poszkodowanych, którzy brali udział w podobnych kolizjach jak na wideo
Więcej o: