ZUS nagle zwiększył jej emeryturę o 500 zł - jak to możliwe? Wyjaśniamy na przykładzie naszej czytelniczki

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ponownie określić wysokość emerytury? Przykład czytelniczki Gazeta.pl dowodzi, że jest to możliwe. Zyskać można nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Emerytura co do zasady jest świadczeniem, które raz ustalone nie podlega już późniejszym zmianom. Od tej zasady bywają jednak wyjątki. Bywa, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysokość comiesięcznego przekazu musi przeliczyć ponownie. W ostatnich dwóch latach tego typu ponowne wyznaczenie wysokości świadczenia bywa korzystne. A powodem takiej sytuacji w dużej mierze jest emerytura.

ZUS przeliczył jej emeryturę. Zwiększył wypłatę o 500 zł

Do redakcji next.gazeta.pl zgłosiła się pani Krystyna, której świadczenie znacząco wzrosło. Na regularną emeryturę przeszła w wieku 60 lat. Środki zgromadzone w OFE przesunęła do ZUS-u i z tego powodu do 65 roku życia oprócz emerytury otrzymywała też zaliczkową emeryturę kapitałową.

Kiedy kobieta ukończyła 65. rok życia, ZUS ponownie przeliczył świadczenie. Musiał doliczyć środki z OFE, zwaloryzować całość zgodnie z inflacją oraz zastosować nowe przeliczniki. Chodzi o spodziewaną długość życia. Ta znacząco spadła w ostatnich latach na skutek pandemii COVID-19. Innymi słowy ZUS wypłaca co miesiąc więcej, bo zakłada, że środki będziemy otrzymywać krócej. I chociaż powody tej statystyki są dość ponure - stoją przecież za nimi setki tysięcy ofiar koronawirusa - to emeryci, którym ZUS na nowo przelicza świadczenie, korzystają. 

W przypadku czytelniczki Gazeta.pl zysk jest całkiem spory. Świadczenie wzrosło bowiem miesięcznie o 500 zł "na rękę". W skali roku to kwota aż 6000 zł. 

Emerytura może być wyższa

Ponowne przeliczenie świadczenia zdarza się też w przypadku osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę - na przykład z powodu pracy w szkodliwych warunkach. I w tym wypadku ZUS może przeliczyć emeryturę po osiągnięciu regularnego wieku emerytalnego. 

Tak było w przypadku czytelnika Gazeta.pl. któremu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył comiesięczne świadczenie o 400 zł. I tu kluczowa okazała się prognozowana długość życia. - 

- Ten wskaźnik jest kluczowy przy obliczaniu wysokości emerytury, bowiem środki, które zgromadziliśmy, są dzielone przez liczbę miesięcy prognozowanej średniej długości życia - wyjaśniał  Oskar Sobolewski, ówczesny ekspert Instytutu Emerytalnego w rozmowie z Money.pl.

ZUSReferendum strajkowe w ZUS. Związkowcy zapowiadają bezterminowy protest

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że ponownie przeliczyć emeryturę mogą też osoby po 65 roku życia. Można tego dokonać tylko w dwóch przypadkach - kiedy osoba, która osiągnęła wiek emerytalny i wciąż pracuje (odprowadza składki) lub jeśli wnioskodawca odnajdzie brakujące dokumenty sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy.

Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia obowiązują od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.

ZUS - zdjęcie ilustracyjneSkładki ZUS w 2023 r. pójdą bardzo mocno w górę. Rekordowy skok

Więcej o: