Spółka Hofmana miała zawierać umowy z MOL-em. Ile zarobiła? Nawet 10 mln euro "success fee"

Adam Hofman w 2014 roku został wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości z powodu naruszenia etyki poselskiej. Po zakończeniu kariery politycznej założył Agencję R4S Consulting, która według medialnych doniesień ma ściśle współpracować z węgierskim MOL-em i mogła odegrać kluczową rolę przy fuzji PKN Orlen i Lotosu. Według "Gazety Wyborczej" R4S mogło zarobić na niej ok. 6-10 mln euro (tyle miało wynieść tzw. success fee).

Agencja PR-owa R4S została założona w lipcu 2015 r. - czyli tuż przed wyborami wygranymi przez PiS) - przez Adama Hofmana, Mariusza Sokołowskiego, byłego rzecznika prasowegp Komendanta Głównego Policji i Michała Wiórkiewicza. Spółka R4S miała zawrzeć z MOL-em tajną umowę na przekonanie rządu do sprzedaży części stacji Lotosu węgierskiej spółce - ustalił Onet, dodając, że nie ma dowodów na to, że za samą transakcją stoi lobbing i interes Hofmana. Adam Hofman na pytania TVN24 w tej kwestii odpowiedział, że "jest osobą prywatną i nie jest zainteresowany żadną aktywnością medialną". 

Hofman założył agencję, która miała współpracować z MOL-em

Jak wcześniej wyglądała kariera Adama Hofmana? W 2010 r. został rzecznikiem prasowym PiS. W 2011 r. otrzymał mandat poselski i dostał się do komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. W 2013 r. musiał zawiesić swoje członkostwo w partii do momentu wyjaśnienia nieścisłości związanych z jego zeznaniem podatkowym. W grudniu tego roku został do partii przywrócony, a w styczniu 2014 roku powrócił nawet na stanowisko rzecznika prasowego partii. Nie trwało to jednak długo. 

W listopadzie tego samego roku Adam Hofman miał pobrać zaliczkę na wyjazd prywatnym samochodem, a w rzeczywistości odbył ją tanimi liniami lotniczymi. Został za to zawieszony w prawach członka partii, a ostatecznie pod koniec 2014 r. wydalony z PiS z powodu naruszenia zasad rzetelności i etyki poselskiej. Po zakończeniu kariery politycznej założył agencję R4S Consulting, która ma ściśle współpracować z węgierskim MOL-em. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile spółka Adama Hofmana zarobiła na fuzji?

Według medialnych doniesień był to finansowy strzał w dziesiątkę. "Gazeta Wyborcza" wyjaśnia, że agencja byłego rzecznika PiS Adam Hofmana zarabiała 10 tys. euro miesięcznie, pomagając w interesach węgierskiej spółce MOL. Oprócz tego tzw. success fee, czyli wynagrodzenia za zrealizowanie zadania, w przypadku firmy 4S Consulting mowa o fuzji Orlenu i Lotosu i przekazaniu części stacji węgierskiemu koncernowi, mógł otrzymać aż 6-10 mln euro

Czy Adam Hofman wciąż zarabia w Polsce?

"Gazeta Wyborcza" wyjaśnia jednak, że agencja Hofmana jest wciąż aktywna na polskim rynku np. na forum Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.  

- Daniel Obajtek był wykreowany przez grupę Hofmana i Pietryszyna. I do pewnego momentu był po prostu emanacją tej grupy. I sądzę, że przy czebolu typu Orlen są nieskończone możliwości podstawienia firm pośredniczących, konsultingowych, prawnych, by zorganizować bezpieczne finansowanie. Bez wychodzenia ponad głębokość peryskopową - mówił anonimowo jeden z rozmówców "GW".

1 sierpnia nastąpiło oficjalne połączenie spółek PKN Orlen i Lotos. W wyniku fuzji Orlen przejął 70 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, kolejne 30 proc. objął saudyjski koncern Saudi Aramco, a 417 stacji paliw Lotos przejął węgierski MOL. 

Więcej o: