Fuzja PKN Orlen i PGNiG. Rząd wyraził zgodę na połączenie spółek

Rada Ministrów wyraziła zgodę na fuzję spółek PKN Orlen i PGNiG. Natomiast na środę zaplanowano walne zgromadzenie Orlenu w sprawie fuzji z PGNiG. W marcu br. UOKiK wyraził warunkową zgodę na połączenie spółek.

"Rada Ministrów wyraziła dzisiaj [poniedziałek, 26 września - red.] zgodę na połączenie spółek GK PGNiG i PKN Orlen" - przekazał na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Walne zgromadzenie PKN Orlen w sprawie fuzji z PGNiG jest zaplanowane na środę 28 września, natomiast PGNiG zwołało walne zgromadzenie w sprawie połączenia na 10 października.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PKN Orlen przejmie PGNiG i Lotos. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez kancelarię premiera, połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz PGNiG. "Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał Orlen. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej" - podkreślono.

Za sprawą konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego powstanie polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą spółki Orlen. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej.

Fuzja PKN Orlen i PGNiG. UOKiK dał warunkową zgodę

Plan tzw. przeniesienia poprzez przejęcie przewiduje, że cały majątek PGNiG zostanie przeniesiony na PKN Orlen w zamian za akcje, które płocki koncern przyzna akcjonariuszom PGNiG. Emisja akcji połączeniowych, które trafią do dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG, podwyższy kapitał zakładowy PKN Orlen.

W planie połączenia określony został parytet wymiany akcji. Akcjonariusze PGNiG, w zamian za posiadane akcje spółki, otrzymają nowo emitowane akcje PKN ORLEN w stosunku 0,0925 do 1. Oznacza to, że za każdą akcję PGNiG akcjonariusz otrzyma 0,0925 akcji PKN ORLEN.

Liczba przyznanych akcji będzie stanowić liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych, które zostaną zatrzymane w nowo utworzonym koncernie, akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia.

W lipcu 2020 r. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia spółki PGNiG. Natomiast w maju 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z PKN Orlen, Lotosem i PGNiG w sprawie przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. W tym samym miesiącu PKN Orlen zgłosił do prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

PKN Orlen uzyskał w marcu br. zgodę UOKiK na przejęcie PGNiG. Warunkiem transakcji jest jednak wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatora gazociągów na terenie Polski. 

"Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland Sp. z o.o. umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację środka zaradczego spółka i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji" - czytamy w komunikacie spółki PKN Orlen.

Połączenie PKN Orlen i Lotosu. Ekspert: "To bzdura, że fuzja to tworzenie czempiona"

Piotr Woźniak, minister gospodarki w latach 2005-2007 oraz prezes PGNiG w latach 2016-2020 krytycznie wypowiadał się na temat przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. Mówił, że "jest absolutnie zbędna". Złe zdanie o operacji połączenia ma również Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos w latach 2002-2016. - To jest bzdura, której nikt nigdy nie powinien wypowiadać, że fuzja, to tworzenie czempiona - stwierdził. - To wyprzedaż, likwidacja świetnej firmy giełdowej - dodał.

O decyzji rządu, który zgodził się na połączenie Orlenu z Lotosem, wypowiedział się też Dawid Czopek, Dyrektor Zarządzający Funduszem Inwestycyjnym Polaris FIZ. - Gdzie tu jest sens, gdzie logika - zapytuje dziennikarz. - Bardzo chciałbym wiedzieć - odpowiada ekspert.

TVN24 w reportażu pt.: "(Nie)bezpieczna fuzja" zauważał, połączenie paliwowych firm to według polityków PiS i prezesa Daniela Obajtka "sukces, który nie ma sobie równych". "Czy jesteśmy świadkami narodzin gospodarczego giganta, czy raczej świadkami początku katastrofy? Czym rząd PiS ryzykuje? [...] Dlaczego nad tą fuzją unosi się cień Rosji?" - pytają autorzy materiału poświęconego fuzji.

Wątpliwości TVN24 budzi nie tylko wyprzedaż części stacji benzynowych, ale oddanie sporej części kontroli nad rafinerią saudyjskiej spółce Saudi Aramco. Kwota transakcji jest, zdaniem autorów reportażu, niska. Inwestor musi bowiem zapłacić ok. miliarda złotych. Zdaniem cytowanego przez dziennikarzy Dawida Czopka cenę uznać można za wyjątkowo atrakcyjną.

Autorzy reportażu podkreślają też, że Orlen wybrał na swoich partnerów firmy pośrednio związane z Rosją. MOL, który ma odkupić część polskich stacji działających dziś pod znakiem Lotos, to węgierski koncern państwowy. A Węgry, zdaniem dziennikarzy TVN24, są krajem mocno sprzyjającym Rosji. Autorzy materiału wskazują też, że Saudi Aramco, spółka, która przejmuje udziały w Rafinerii Gdańskiej, to największa na świecie spółka paliwowa, która ma potężne interesy w Rosji. 

Zobacz wideo Sprzedaż Lotosu to błąd? Pytamy byłego prezesa Lotosu, Pawła Olechnowicza
Więcej o: