MSZ odradza Polakom podróże do Rosji i sugeruje wracać do kraju. "Najwyższy poziom zagrożenia"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszystkim Polakom podróże do Rosji, bez względu na powód. Rekomenduje także powrót do kraju tym, którzy już przebywają w Federacji Rosyjskiej. MSZ w związku z obecną sytuacją polityczną wprowadziło "najwyższy stopień zagrożenia". Podobne apele do swoich obywateli skierował rząd Bułgarii.

Od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie Polska jest jednym z krajów, której najgłośniej się jej sprzeciwiają i namawiają do nakładania na kraj Władimira Putina kolejnych sankcji. W wyniku czego na początku marca znaleźliśmy się na sporządzonej przez Kreml liście "państw nieprzyjaznych". Niedawno Polska zaostrzyła także ograniczenia wjazdu do kraju obywateli Rosji, a teraz MSZ ostrzega Polaków przed podróżą do Rosji. 

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

Wojna w Ukrainie. Mobilizacja w Rosji

Przypominamy, że Rosja zapowiedziała częściową mobilizację w kraju. Według rosyjskiego kierownictwa angażować w wojnę przeciwko Ukrainie będą się przede wszystkim obywatele, którzy mają doświadczenie bojowe - do 300 tysięcy osób. To oficjalne informacje. Według doniesień niezależnego portalu Meduza zrekrutowanych ma zostać nawet 1,2 mln Rosjan.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej w związku z wojną w Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne" - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

MSZ odradza podróży do Rosji i radzi wrócić do kraju

Poinformowano, że wprowadzony został "najwyższy stopień zagrożenia". MSZ odradza wszelkich podróży, również tych w celach zawodowych, a nawet pilnych sprawach rodzinnych.  

Resort rekomenduje także opuszczenie terytorium Rosji tym Polakom, którzy obecnie tam przebywają. Nie będzie to łatwe, zważywszy na to, że wiele połączeń lotniczych czy kolejowych z Rosją zostało zerwanych. 

"Ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa" - czytamy w informacji ministerstwa.  

Bułgaria także radzi obywatelom powrót do ojczyzny

Podobnie kroki podjęła Bułgaria. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia kraju. "W związku z coraz bardziej skomplikowaną sytuacją w Rosji, Bułgarzy powinni rozważyć opuszczenie kraju, wykorzystując wszelkie dostępne środki transportu" - poinformował resort, cytowany przez bankier.pl. 

Więcej o: