Górnicy dostaną kolejną "jednorazową" rekompensatę inflacyjną. PGG znów wypłaci im po 6400 zł

Górnicy zatrudnieni w Polskiej Grupie Górniczej, największej spółce węglowej w Polsce, po raz kolejny otrzymają dodatek inflacyjny. Wyniesie nawet 6400 zł brutto. Związkowcy wywalczyli jeszcze jedną taką wypłatę. Jej wysokość zostanie ustalona w listopadzie.

We wtorek przedstawiciele organizacji związkowych zawodowych oraz zarząd Polskiej Grupy Górniczej porozumieli się w sprawie wypłat rekompensaty inflacyjnej. Jej wysokość wyniesie nawet 6400 zł. I chociaż w lipcu pracownicy PGG otrzymali identyczne świadczenie, strony porozumienia znów nazywają je "jednorazowym". 

Zobacz wideo Arkadiusz Mularczyk gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (28.09)

Górnicy dostaną pieniądze "na inflację". Tysiące złotych

Zgodnie z dokumentem do piątku 6400 zł trafi do osób zatrudnionych pod ziemią, 5200 otrzymają pracownicy zakładów mechanicznej przeróbki węgla, Zakładu Informatyki i Telekomunikacji czy Remontowo-Produkcyjnego. 4000 zł otrzymają zatrudnieni w Zakładzie Elektrociepłowni - z wyłączeniem stanowisk administracyjnych. Wszystkie podane kwoty są kwotami brutto. 

Nagroda wypłacana jest z uwagi na podjęcie przez pracowników pracy we wszystkie dni wolne od obowiązku jej świadczenia.

PGG po raz kolejny wypłaci dodatkowe pieniądze górnikom. Dodatki dostali też w lipcu

Wypłaty świadczeń w PGG to efekt porozumienia z lipca. Wówczas to związkowcy zakończyli prowadzony protest, zgadzając się na wypłatę świadczeń w tej samej wysokości. Zgodnie z porozumieniem górnicy otrzymają również "jednorazowe" rekompensaty za ostatni kwartał roku. Wysokość świadczenia zostanie ustalona do 30 listopada. 

Lipcowy strajk okupacyjny wybuchł na skutek niezadowolenia górników z wynagrodzeń. Związkowcy domagali się wyższych pensji w związku z wysoką inflacją w Polsce oraz zatrudnienia nowych pracowników. Chcieli też negocjować w sprawie cen węgla i zasięgnąć informacji o rządowych inwestycjach zwiększających jego wydobycie.

Jak kupić węgiel na stronei PGG?Jak kupić węgiel w sklepie PGG? Trzeba to robić szybko, można oszczędzić

Więcej korzyści dla górników. Emerytowani mogą kupić węgiel w PGG

Na początku września PGG informowała, że emeryci górniczy PGG uzyskali możliwość zakupu węgla bezpośrednio w kopalni. Mogą z niej skorzystać także renciści oraz członkowie rodzin uprawnieni do renty rodzinnej po górnikach.

Jak wyjaśniał "Dziennik Zachodni", do skorzystania z tej formy zakupu uprawnieni są byli pracownicy kopalń funkcjonujących w ramach Polskiej Grupy Górniczej lub poprzednio Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego bądź ich poprzedników prawnych. Wprowadzone przez PGG rozwiązanie powinno - jej zdaniem - ułatwić zaopatrzenie się w opał osobom wykluczonym cyfrowo, które nie radzą sobie z zakupem węgla w sklepie internetowym spółki.

Osoby uprawnione mogą kupić maksymalnie trzy tony węgla. Zakup przysługuje jednorazowo, jeden na jeden na adres gospodarstwa domowego. Jak wynika z treści komunikatu, który zawisł w kopalniach PGG, żeby ubiegać się o zakup węgla w kopalni, konieczne jest złożenie wniosku w jednostce, w której się pracowało.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne)PGG będzie dostarczać węgiel do punktów w całej Polsce

Więcej o: