Podatek Sasina. Minister tłumaczy: Nie ma projektu, są założenia. Rozwiązania w ciągu 2-3 tygodni

- W tej chwili pracujemy nad tym projektem, dyskutujemy - powiedział Jacek Sasin na temat ustawy o opodatkowaniu nadzwyczajnych marż półek, dodając, że na razie są tylko "założenia". - Myślę, że około dwóch, trzech tygodni to jest ten moment, kiedy będziemy mogli powiedzieć o wypracowaniu pewnych rozwiązań, które będą optymalne - stwierdził minister aktywów państwowych.
Zobacz wideo Donald Tusk o działaniach PiS w kontekście kryzysu. "To zabije gospodarkę"

W sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że pod obrady rządu wniesione zostanie nowe rozwiązanie dotyczące opodatkowania nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw prywatnych i spółek Skarbu Państwa. Według szacunków budżet państwa miałby na tym zyskać 13,5 mld zł, a pieniądze miałyby zostać przeznaczone na łagodzenie skutków kryzysu energetycznego.

Według "Rzeczpospolitej" nowy podatek miałby wynosić 50 proc. i dotyczyć wszystkich firm zatrudniających powyżej 250 osób.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Nord Stream (zdjęcie ilustracyjne)Jakie koszty zniszczenia Nord Stream? Gazociągi nie przesyłają już gazu

Nie ma projektu, są założenia

W środę Jacek Sasin przekazał w Sejmie, że nie ma jeszcze projektu samej ustawy, a są jedynie pewne założenia. - Przygotowałem takie założenia, które zakładają podatek od nadmiarowych marż, to bardzo ważne, nie zysków - powiedział. Jak dodał, propozycja przewiduje przekazanie pozyskanych środków na wsparcie rodzin borykających się z rosnącymi cenami energii. Podkreślił, że zostanie to zapisane w projekcie. 

- W tej chwili pracujemy nad tym projektem, dyskutujemy. Myślę, że około dwóch, trzech tygodni to jest ten moment, kiedy będziemy mogli powiedzieć o wypracowaniu pewnych rozwiązań, które będą optymalne - podkreślił minister aktywów państwowych. - Podkreślam, że integralną częścią tego projektu jest propozycja ustanowienia maksymalnej ceny energii elektrycznej dla odbiorców wrażliwych - szkół, szpitali, ale również samorządów - dodał.

Jacek Sasin zaznaczył, że podatkiem objęte zostaną wyłącznie duże firmy, w tym spółki Skarbu Państwa, a nie polscy mali i średni przedsiębiorcy.

Szef resortu aktywów państwowych poinformował, że przygotowanie rozwiązań zlecił mu premier Mateusz Morawiecki.

Wyciek z gazociągu Nord Stream 1. Bałtyk, okolice Bornholmu, 27 września 2022 r.Chemicy o awarii Nord Stream: Wpływ na klimat będzie katastrofalny

Więcej o: