"Grzejnik elektryczny" robi karierę w internetowej wyszukiwarce. Polacy szykują się na trudną zimę

Kryzys energetyczny zagląda Polakom do domów. Część z nich szuka już możliwości alternatywnego ogrzewania w razie problemów z gazem lub miejskim ogrzewaniem. Najlepiej świadczy o tym duża popularność w internetowych wyszukiwarkach hasła "grzejnik elektryczny".

Widmo kryzysu energetycznego jest coraz poważniejsze, szczególnie że zaraz rozpoczyna się sezon grzewczy. Kolejne miasta alarmują, że nie stać ich na zakup energii po proponowanych przez zakłady energetyczne bardzo wysokich cenach. Wrocław przedstawił już nawet plan ograniczania zużycia prądu. Na ciężką zimę szykują się też Polacy. 

rachunki za prąd - zdjęcie ilustracyjneRadom. Ceny prądu wzrosły dziewięciokrotnie. "To wyrok"

Hasło "grzejnik elektryczny" to hit w Google

Odkąd Google gromadzi i udostępnia dane na temat haseł, czyli od 2004 roku, rokrocznie "grzejnik elektryczny" wyszukuje się częściej we wrześniu i październiku. W ostatnich pięciu latach zainteresowanie hasłem ciągle rosło i biło kolejne rekordy. Ostatni ustaliło w ubiegłym roku, gdy drożał głównie gaz.

W tym roku nastąpił jednak prawdziwy boom. Wyszukiwanie hasła zaczęło gwałtownie rosnąć pod koniec sierpnia. Od tego czasu tylko przyśpiesza i wielokrotnie przebija wyniki z ubiegłych lat.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wśród podobnych haseł, które zyskują popularność, aż 13 notuje wzrost o 5 tys. proc. względem poprzedniego okresu. Są to m.in.:

  • grzejnik radiacyjny elektryczny,
  • jaki grzejnik zużywa najmniej prądu,
  • farelka elektryczna,
  • jaki grzejnik do pokoju 25 mkw,
  • grzejnik elektryczny kojarzony z niebem. 

Grzejnik elektryczny - ile kosztuje ogrzewanie?

Kupno grzejnika elektrycznego nie jest bardzo dużym wydatkiem - trzeba na niego przeznaczyć kilkaset złotych. Najtańsze modele to około 150 zł. Za te droższe trzeba zapłacić nawet 900 zł. Koszt użytkowania jest zależny od wielu czynników jak parametry modelu, sposób użytkowania czy powierzchnia do ogrzewania

Media Expert w swoim poradniku wylicza, że grzejnik 2000 W zużywa w ciągu godziny około 2 kilowatogodzin prądu. Przyjmując, że cena prądu to 69 groszy, za każdą godzinę zapłacimy 1,28 zł. Jeśli grzejnik będzie używany sporadycznie, powiedzmy przez trzy godzinny dziennie, koszt jego użytkowania wyniesie około 115 zł miesięcznie. Jeśli jednak ma być to główne źródło ciepła, które jest uruchomione bez przerwy, koszty rosną już do 920 zł miesięcznie. 

Więcej o: