Uszkodzenia Nord Stream tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wnioskowała o to Rosja

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych spotka się w piątek, aby przedyskutować kwestię uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2 na Bałtyku, które uważane są za sabotaż. Piątkowe spotkanie odbędzie się na wniosek strony rosyjskiej.

- Francja sprawująca obecnie prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa poinformowała nas dziś, że Rosja poprosiła o spotkanie w sprawie wycieków z Nord Stream i spotkanie to planowane jest na piątek - przekazała na środowej konferencji prasowej szefowa szwedzkiego MSZ Ann Linde.

Francuska prezydencja potwierdziła, że spotkanie odbędzie się w piątek w godzinach popołudniowych w siedzibie ONZ w Nowym Jorku - informuje AFP.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szwecja i Dania zostały poproszone o przedstawienie swoich stanowisk w tej sprawie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, ponieważ miejsce uszkodzenia i wycieku gazu znajduje się w ich wyłącznych strefach ekonomicznych.

Zobacz wideo Szwedzka straż wybrzeża opublikowała wideo z wycieku z rury na dnie Bałtyku

Wycieki z Nord Stream 1 i Nord Stream 2

W poniedziałek w rejonie Bornholmu zarejestrowano podwodne eksplozje, po których doszło do wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ocenił, że może to być element prowadzonej przez Rosję wojny hybrydowej. Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej uważają, że może to być sabotaż, nie wskazując jednak na jego sprawców.

Sprawa wycieku gazu z rurociągu Nord Stream była jednym z tematów spotkania unijnych ambasadorów w Brukseli. Duńskie władze oceniły, że wycieki z gazociągu to celowe działanie. Ich zdaniem potrwają one prawdopodobnie co najmniej tydzień.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: