Wszystkich Świętych 2022. Znicze będą dużo droższe. Branża obawia się, że ich zabraknie

Ceny zniczy są coraz wyższe. Jeżeli mimo to utrzyma się na nie popyt, to zniczy po prostu może zabraknąć. - Producenci przystopowali produkcję, bo bali się, że ich towar może się nie sprzedać - tłumaczy Joanna Karpeta prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy. Zachęca do kupowania zniczy już teraz, by uniknąć problemów przed 1 listopada.

Wysokie ceny energii elektrycznej i wzrost cen gazu dotyka wszystkie gałęzie gospodarki. O złej sytuacji alarmują m.in. branża kolejowa, branża medyczna, czy branża spożywcza. Kryzys nie ominie również producentów zniczy, którzy wskazują, że niektóre modele mogą być nawet dwa razy droższe niż w zeszłym roku.  

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Ceny zniczy w 2022 r. będą znacznie wyższe. Ile zapłacimy za nie?

- Wszystkim hutom koszty produkcji wzrosły kilkukrotnie. Ceny szkła do zniczy są podniesione o około 60 proc. Podwyżki musiały zostać wprowadzone. Na to, co się dzieje, nie ma mocnych. Nikt nie będzie produkował poniżej kosztów.  - mówi serwisowi money.pl Łukasz Busz, prezes Huty Szkła Gloss w Pońcu. 

Oprócz szkła na ostateczną cenę znicza składają się m.in. parafina, która trafiała do Polski z Rosji, nim ten kraj przypuścił inwazję na Ukrainę. Teraz dostawy tego surowca zapewniają Chiny. Azjaci proponują jednak ceny o 300-400 proc. wyższe - zauważa money.pl 

Wszystkich Świętych 2022. Zabraknie zniczy?

Kryzys gospodarczy i wzrost kosztów produkcji to jedno, a zubożenie społeczeństwa to drugie. I właśnie to ma być największym problemem branży przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.  

- Producenci przystopowali produkcję, bo bali się, że ich towar może się nie sprzedać. Inflacja dotknęła wszystkich, w tym także kupujących. Firmy miały obawy, czy Kowalski, idąc na cmentarz, kupi znicze znacznie droższe niż rok temu. W związku z tym nie zrobili tak dużego zapasu, jak do tej pory. Jeśli popyt nie zmaleje i klienci faktycznie wykupią to, co jest na półkach, zniczy może zabraknąć - mówiła w rozmowie z money.pl prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy Joanna Karpeta. 

Przedstawicielka branży radziła z tego powodu nie zwlekać z zakupem zniczy. Ich cena w najbliższych tygodniach może wzrosnąć, a w najgorszym przypadku może ich nawet zabraknąć.  

Więcej o: