Czy w przyszłym roku będzie 14. emerytura? Wiceminister rodziny: Duża szansa

- Patrząc na wskaźnik inflacji, który też będzie wysoki w przyszłym roku, to jest duża szansa, że również 14. emerytura w przyszłym roku będzie - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Chociaż podkreślił, że ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Powinna ona zostać podjęta na początku przyszłego roku.

"Czternastka", czyli dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne jest wypłacane z urzędu. To znaczy, że seniorzy nie musieli składać żadnych wniosków, by otrzymać wypłatę. Wypłaty świadczeń rozpoczęły się 25 sierpnia i po niespełna miesiącu trafiły już do wszystkich uprawnionych w tym roku. Minął lekko ponad tydzień od zakończenia wypłat, a politycy już mówią o przyszłorocznych świadczeniach.  

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

14. emerytura będzie również w przyszłym roku?

W czwartek 29 września na antenie Radia Wrocław wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział, że prawdopodobnie to nie był ostatni rok z "czternastkami".  

- W tym roku mieliśmy wypłaconą również 14. emeryturę, właśnie zakończył się okres wypłaty, bo był to przełom sierpnia i września. To jest jednorazowa wypłata i tutaj decyzje podejmujemy jakby co roku, czy ta emerytura będzie w tej chwili. Jeszcze ostatecznej decyzji nie ma, ale patrząc na wskaźnik inflacji, który też będzie wysoki w przyszłym roku, to jest duża szansa, że również 14. emerytura w przyszłym roku będzie - powiedział. 

Przypominamy, w 2019 roku, przed wyborami, Jarosław Kaczyński zapewniał, że 14. emerytura zostanie wprowadzona na stałe. Rząd później wyjaśniał, że miało to być jednorazowe świadczenie. Po czasie zmieniono jednak zdanie i znów pojawiły się głosy z rządu, na temat wpisania czternastki na stałe do budżetu. W lipcu ponownie mówił o tym m.in. Jarosław Kaczyński. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura zostanie na stałe?

Takiej możliwości nie wyklucza też ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Spytana o pracę nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe powiedziała: - Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 roku. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe.  

Stanisław Szwed zapowiedział, że finalna decyzja dot. wypłat 14. emerytury zapadnie na początku przyszłego roku. Na antenie Radia Wrocław nie mówił jednak nic o utrzymaniu świadczenia na stałe.

Więcej o: