Wyciek z Nord Stream. Jest komunikat NATO. "Każdy atak na infrastrukturę krytyczną spotka się z reakcją"

NATO ostrzega przed atakiem na jakąkolwiek infrastrukturę krytyczną sojuszników - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej. To reakcja krajów członkowskich NATO na uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 na międzynarodowych wodach na Bałtyku. Pod oświadczeniem podpisały się także dwa kraje zaproszone do Sojuszu - Finlandia i Szwecja.

"Wszystkie dostępne informacje wskazują na to, że były to celowe, lekkomyślne i nieodpowiedzialne akty sabotażu. Te wycieki stwarzają ryzyko dla żeglugi i powodują szkody dla środowiska" - napisano w oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej. 

W komunikacie jest także mowa o zobowiązaniu do odstraszania i obrony w reakcji na wykorzystywanie energii jako środka przymusu i innych taktyk hybrydowych przez państwa lub organizacje.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z solidarną i zdecydowaną reakcją" - napisano. Rada Północnoatlantycka poparła też prowadzone dochodzenia w tej sprawie.

Zobacz wideo Kto stoi za wyciekami z Nord Stream?

Wycieki z Nord Stream

Z rurociągu Nord Stream gaz wyciekł dotąd czterokrotnie. W ostatnich dniach doszło do dwóch wycieków w duńskiej strefie gospodarczej i dwóch - w szwedzkiej.

Unia Europejska uważa, że przy wyciekach doszło do sabotażu. W piątek sprawą zajmie się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Francja, która aktualnie przewodzi Radzie, została poproszona o zwołanie posiedzenia przez Rosję.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: