Głównym wymogiem dla otrzymania wcześniejszej emerytury jest praca osób urodzonych między 1948 a 1969 rokiem w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Warunków jest jednak więcej.
Jednak nie są to jedyne czynniki pozwalające na ubieganie się o to świadczenie. Poza nimi na dzień 31 grudnia 2008 r. trzeba spełniać takie wymagania jak:
Przepisy odnośnie do pracy w szczególnych warunkach uregulowane są przez rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Praca w szczególnych warunkach to taka, której wykonywanie jest związane z pewnym ryzykiem. Jej długotrwałe wykonywanie może więc wiązać się z trwałym uszkodzeniem zdrowia. Aby wykonywane obowiązki zaliczały się do pracy w szczególnych warunkach, czynniki te muszą być niemożliwe do wyeliminowania.
Determinowane są one siłami natury (prace pod ziemią, na wodzie, pod wodą i w powietrzu) lub technologią (praca w warunkach gorącego lub zimnego mikroklimatu, podwyższonego ciśnienia lub bardzo ciężka praca fizyczna np. w niezmiennej pozycji ciała).
Poradnikprzedsiebiorcy.pl wyjaśnia, że obejmuje to prace m.in.:
To, czy dane stanowisko można uznać za pracę w szczególnych warunkach potwierdza pracodawca poprzez odpowiedni wpis na świadectwie pracy. Musi być tam wskazany: