Sankcje wobec Rosji. Ponad połowa Polaków nie chce ich złagodzenia dla obniżenia cen energii [SONDAŻ]

Blisko 60 procent Polaków nie chce łagodzenia sekcji wobec Rosji dla zmniejszenia cen energii - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie rp.pl. Przeciwnego zdania jest trochę ponad 15 proc. respondentów.

Od 10 sierpnia obowiązuje embargo Unii Europejskiej na import węgla z Rosji. Jest ono częścią piątego pakietu unijnych sankcji gospodarczych.

Zobacz wideo Ekspert: Węgiel sprowadzony z Rosji dawał stosunkowo dużo ciepła

Unia Europejska powinna złagodzić sankcję wobec Rosji, aby obniżyć cenę prądu? 

"Czy Pani/Pana zdaniem Zachód, by obniżyć ceny energii, powinien złagodzić lub wycofać się z sankcji nałożonych na Rosję?" - na to pytanie mieli odpowiedzieć ankietowani w sondażu przeprowadzonym  przez SW Research dla rp.pl. Okazuje się, że większość pytanych (59,7 proc.) jest przeciwna złagodzeniu sankcji wobec Rosji. Zdania w tej sprawie nie miało 24,4 proc. ankietowanych. Z kolei za złagodzeniem sankcji było 15,9 proc. Badanie przeprowadzono w dniach 27-28 września 2022 r. na grupie 800 osób powyżej 18. roku życia. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny energii. Unia Europejska uzyskała wstępne porozumienie ws. obniżek

30 września Unii Europejskiej udało się uzyskać wstępne porozumienie w sprawie obniżenia wysokich cen energii - poinformowały Czechy, kierujące pracami Wspólnoty. Wstępny kompromis osiągnęli ministrowie energii krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. To nie kończy prac, bo sfinalizowane one zostaną po zatwierdzeniu tak zwanej procedury pisemnej. Chodzi o obowiązkowe redukcje zużycia energii elektrycznej i opłaty od nadmiernych zysków firm energetycznych, by przekazać je odbiorcom dotkniętym przez kryzys.

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła przed unijną naradą w Brukseli, że Polska nie zgadza się na obowiązkowe redukcje zużycia energii elektrycznej. Władze w Warszawie mówią, że takie decyzje powinny być dobrowolne.

Więcej o: