PGE zapowiada sprzedaż detaliczną węgla. Jacek Sasin zapewnia: "Nie powinno go zabraknąć"

Polska Grupa Energetyczna będzie sprzedawać węgiel detalicznie. Minister aktywów państwowych zapowiedział, że trwają prace nad uruchomieniem takiej sprzedaży. Dystrybucją mają zająć się samorządy, a sama sprzedaż ma ruszyć już w listopadzie. - Węgla nie powinno zabraknąć - zapewnia Jacek Sasin.

Zakup węgla w kraju staje się coraz większym problemem, dlatego rząd zaczyna szukać innych rozwiązań, aby dostarczyć surowiec klientom detalicznym. Sprzedaż węgla dla gospodarstw domowych rozpoczęła już m.in. Polska Grupa Górnicza, a Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczyła na ten cel surowiec z kopalni  Budryk. Decyzję o sprzedaży na użytek prywatny nadmiaru węgla podjęło także Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie.

W poniedziałek minister Jacek Sasin zapowiedział, że sprzedaż detaliczną rozpocznie także PGE.  

Zobacz wideo PGE przedstawia się jako "lider zielonej zmiany". A jak jest naprawdę?

PGE zapowiada sprzedaż detaliczną

- Polska Grupa Energetyczna prowadzi w tej chwili prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej. To w perspektywie listopada będzie mogło również zaistnieć; wtedy będziemy mogli sprzedawać bezpośrednio ten węgiel po takich cenach, jaki jest koszt sprowadzenia tego węgla do Polski, plus transport do miejsca docelowego - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany przez Portal Spożywczy.  

Minister aktywów państwowych wyjaśniał, że zwrócono się do samorządów, aby to one zaangażowały się w dystrybucję węgla. Miałoby się to odbywać za pośrednictwem spółek komunalnych i przedsiębiorstw, które mają możliwość ten węgiel kupować u importera i sprzedawać go z mniejszym narzutem. Sasin zapewnił, że coraz więcej samorządów jest zainteresowanych, aby dostarczyć węgiel mieszkańcom. 

- Węgla nie powinno zabraknąć, jeśli wszyscy popracujemy nad tym, żeby rzeczywiście logistycznie ten cały proces działał bez zarzutu, a możemy również dostarczyć go taniej - mówił Sasin, cytowany przez portal farmer.pl

Port Gdańsk z rekordowymi dostawami węgla

Węgiel bowiem regularnie przypływa do Polski. Spółka Port Gdańsk spodziewa się, że tegoroczny wynik w przeładunku węgla będzie rekordowy. Może on sięgnąć 13 milionów ton. Jak informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki", średnie przeładunki węgla wynosiły dotychczas około 4 mln 800 tys. ton rocznie. W całym Porcie Gdańsk od stycznia do 27 września przeładowano ponad 7 milionów 600 tysięcy ton węgla.  

"Tylko w sierpniu przez portowe nabrzeża przeszło ponad milion sto tysięcy ton, a więc o 222 proc. więcej, niż w sierpniu ubiegłego roku. Obecnie na placach składowych Portu Gdańsk znajduje się milion 400 tys.  ton węgla" - informuje "Dziennik Bałtycki". 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

PGE Paliwa sprzedaje węgiel z importu

Przypomnijmy także, że pod koniec września PGE Paliwa rozpoczęła już sprzedaż importowanego węgla do klientów instytucjonalnych (np. szpitali, szkół, ośrodków zdrowia, domów pomocy społecznej), a także przedsiębiorców, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel.  

Podczas konferencji w Otwocku szef PGE Wojciech Dąbrowski podkreślił, że firma realizuje zadanie "zasypania" na polskim rynku luki, która powstała po rosyjskim węglu. - Do dziś sprowadziliśmy 4 mln ton, do końca roku to będzie 8 mln ton - powiedział Prezes PGE Wojciech Dąbrowski. 

Więcej o: