Neutralizacja niewybuchów w Zatoce Gdańskiej. Zakaz wchodzenia do wody. RCB rozesłało alerty

W Gdyni rozpoczęła się neutralizacja niewybuchów z czasów II wojny światowej. Akcja potrwa przez najbliższy tydzień. W związku z nią Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty do mieszkańców Gdyni i Sopotu.

We wtorek 4 października w Gdyni ruszyła neutralizacja niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej, o łącznej wadze 3,5 tony. Akcja będzie przeprowadzana od 5 do 7 października, a potem jeszcze 10 października - i ma się wtedy zakończyć.

Zobacz wideo Na wyzwolonych terytoriach ukraińscy saperzy znajdują i usuwają duże ilości amunicji i niewybuchów

"Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze, znalezione wewnątrz Portu Gdynia, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich typu GC, zalegających na redzie portu" - podaje w komunikacie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które rozesłało alerty o zakazie wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły-Sopot.

Neutralizacja niewybuchów. Obowiązują strefy bezpieczeństwa. Gdzie? W jakich godzinach?

W związku z neutralizacją wprowadzono ograniczenia. Na lądzie i wodach Zatoki Gdańskiej zostaną wyznaczone strefy bezpieczeństwa. Jest to konieczne ze względu na dużą masę ładunków wybuchowych oraz promień oddziaływania.

Trzebinia. Prace zabezpieczające zapadlisko na cmentarzuWyniki badań zapadliska w Trzebini. "Punktowe deformacje nieciągłe"

Wydzielone strefy to tereny Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej. Na Zatoce Gdańskiej strefa bezpieczeństwa została wyznaczona od linii brzegowej na odcinku Babie Doły - Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 kilometra w głąb morza.

Strefy będą obowiązywały w wyznaczonych godzinach:

  • 5 października (środa) - od godz. 8:00 do 15:00;
  • 6 października (czwartek) od godz. 11:00 do 15:00;
  • 7 i 10 października (piątek, poniedziałek) od godz. 9:00 do 15:00.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Jarosław Kaczyński w Polskim Radiu 24"Jurek, już!" - szepnął Kaczyński do dziennikarza. Wpadka na antenie [WIDEO]

Na wodach Zatoki Gdańskiej - oprócz stref bezpieczeństwa - będą obowiązywały ograniczenia w żegludze. Dotyczyć będą również korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji obowiązywał będzie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.

Więcej o: