Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji. Jest zgoda w UE

Unijni ambasadorowie zatwierdzili prawne zapisy dotyczące ósmego pakietu sankcji wobec Rosji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Procedury są jednak wydłużone i mają być sfinalizowane w środę. Plan jest taki, by jeszcze w środę - późnym wieczorem lub nocą - sankcje zostały opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym i tym samym weszły w życie.

Ósmy projekt europejskich sankcji składa się z dwóch elementów. Pierwszy to tak zwana czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami. Drugi element to sankcje sektorowe.

Komisja Europejska proponowała między innymi limity cenowe na rosyjską ropę oraz zakazy importu kolejnych produktów z Rosji o wartości 7 miliardów euro, między innymi stali, chemikaliów, papieru i maszyn.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W propozycjach znalazł się także zakaz eksportu kolejnych produktów wykorzystywanych przez rosyjską machinę wojenną oraz zakaz dla Europejczyków zasiadania we władzach rosyjskich firm oraz instytucji.

Zobacz wideo Kosiński: Żeby zakupić węgiel przez spółki samorządowe, trzeba rozpisać przetarg

Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji

Najwięcej dyskusji wzbudzały negocjacje dotyczące pułapów cenowych na rosyjską ropę transportowaną statkami do krajów spoza Unii. Głównie Malta, ale też Grecja i Cypr, chciały szczegółowych zapisów, jak ten mechanizm będzie ustalany. Państwa te domagały się gwarancji, że będzie on wprowadzony globalnie, by nie nastąpiła masowa ucieczka firm z tych państw poza Unię.

Z kolei Węgry chciały przeforsować zgodę na reeksport rosyjskiej ropy, którą otrzymują ropociągami, ale ostatecznie ustąpiły. Nie dopuściły natomiast, by restrykcjami został objęty zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Cyryl.

Belgia natomiast, w obronie swoich interesów, doprowadziła do wykreślenia diamentów z listy sankcyjnej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: